Restauratie van een filtergebouw In december 2001 vond de officiële oplevering plaats van het in dat zelfde jaar gerestaureerde filtergebouw aan de eigenaren/bewoners, de heer en mevrouw Swaak uit Bloemendaal. Daarmee begint voor dit bijna honderd jaar oude Rijksmonument een tweede jeugd. Vanaf de De filtergebouwen in Duin en Daal in 1912: rechts het filtergebouw van de filtergebouw dat later werd aangepast met een nieuwe bovenbouw, dat nu op ligt (zie pagina 31, foto GAB). Het filtergebouw in 1992. eerste bescheiden perspublicatie in 1992 tot aan de oplevering heeft Harry Swaak zich intensief met dit pand bezig gehouden. Van deze tienjarige ontwikkelingsgang doet hij hieronder verslag. Voor de histo rische inleiding heeft hij, veelal letterlijk, dankbaar geput uit informa tie vergaard door Hildebrand de Boer die in Ons Bloemendaal 1995/3 een artikel schreef over dit waterleidingcomplex. "Begin 1900 huisvestte de gemeente Bloemendaal vier wa terleidingbedrijven waaronder het grootste en het kleinste in Nederland. Vanuit het toen nog vrijwel kale duingebied werden Amsterdam (GWA), Haarlem (GWH) en het nog kleine Bloe mendaal (BW) van zuiver water voorzien. Bovendien werd in Bloemendaal het hoofdkantoor gevestigd van het Provinciaal Waterbedrijf Noord-Holland (PWN). Tot 1853 moest elk gezin zijn watervoorziening zelf verzorgen door regenwater van eigen dak of waterput te gebruiken. De drinkwaterleiding van Amster dam werd pas in 1851 als eerste centrale drinkwatervoorziening in Nederland aangelegd. De cholera-epidemie van 1866, die ruim 20.000 doden tot gevolg had, vormde een belangrijk keer punt voor de aanleg van meerdere waterleidingen, het eerst in de grote ste den Rotterdam en 's Gravenhage. De vereiste hoogte van de waterstand in het hoogreservoir werd bereikt door het in een waterto ren te plaatsen. In Bloemendaal werd een hoog punt - de Hoge Duin en Daalseweg - geko zen voor de bouw familie Swaak, links het enorme het terrein van de familie Bohan 24 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 2, zomer 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 26