Het grote reinwaterreservoir in 1928 (foto GAB). 10 x 23 m, die ge vuld was met duin zand. Het gezuiver de water stroomde van daaruit in een van de reinwater- kelders en was klaar voor gebruik. Van buiten af ge zien is het totaal beeld ietwat mislei dend doordat het nafilter meer dan twee meter onder de grond zit. Zichtbaar is alleen de ombouw uit 1912. Het beton- skelet is ingevuld met holle beton- steen; voor een nat filtergebouw is dat een uitstekende invulling maar bij bewoning is het aangenamer als het water alleen maar langs de buitenmuren loopt. Op enke le plaatsen zaten er lichtopeningen dicht onder de dakrand. Bij de ople vering van het snelfilter in 1954 bleef het oude filtergebouw reserve-instal latie. Wel werd nog in 1956 een grondkerende muur aan de voet van het gebouw aangebracht en kreeg de toegang een nieuwe betonnen trap. Het oude filtergebouw is tot 1985 in bedrijf gebleven. Situatie in 1992 Het reservoir is deels opengemaakt en zal worden verbouwd tot atelier voor mevrouw Swaak, die beeld houwster/keramiste is. een pompstation aan de Lage Duin en Daalseweg naar de fil tergebouwen aan de Hoge Duin en Daalseweg gepompt. De totale capaciteit van beide filtergebouwen bedroeg oor spronkelijk ongeveer 50 kubieke meter per uur. Het voorfilter in het monument uit 1912 is een betonnen bak van 5 x 12 m, gevuld met grind voor het ontijzeren van het water. Het ontijzerde water liep via een overloopgoot in het zogenoemde nafilter. Het voorfilter staat op kolommen in het nafilter, een aanzienlijk grotere betonnen bak van Op het eerste gezicht zag het filterge bouw er in 1992 troosteloos uit en het was niet meteen duidelijk waar het zich voor zou kunnen lenen. Maar de monumentensta tus was onderweg, sloop was dus niet meer aan de orde. De plek was van grote overwoekerde schoonheid en het was hoe dan ook een omvangrijk gebouw. Dat maakt het vinden van oplossingen toch iets eenvoudiger. Het was deugdelijk gebouwd in eerlijk beton, zonder afleidende details en goed van verhouding. Dat was één kant van de zaak. Wat trof ik nog meer aan in 1992? In de eerste plaats een zwaar vervuilde slibvijver waarin over een langere periode 26 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 2, zomer 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 28