De voormalige dienstwoning van de familie Kloosterman (foto GAB). Details en andere belangrijke beslissingen Hoewel architect Paul van Dam een ruim honderd pagina's dik bestek schreef om niets aan het toeval over te laten, wa ren er tijdens de bijna één jaar durende bouwperiode nog vele grote en kleine beslissingen te nemen. Om met de belangrijkste tegenvaller te beginnen: de beide filters - de voorfilter en het nafilter - waren afzonderlijk van elkaar gefundeerd. Toen dit een maand na aanvang werd ontdekt, is het werk bijna twee maanden stilgelegd. In die tijd is de plattegrond op een aantal plaatsen aangepast en overdachten aannemer en onderaannemers de bouwtechni sche consequenties. En dan waren er nog vele kleine beslissingen over kleurstel lingen, uitvoering van de trappen, de keuken, de diverse inbouwkasten, de verlichting, badkamers, schakelmateriaal en niet te vergeten: de naam van het pand. Allang was dui delijk dat het monument 'Domvs Cornelia' zou gaan heten, naar de opdrachtgeefster en naar een pand uit Pompeï. Conclusie Voor de succesvolle restauratie van een monument van deze omvang moet aan een aantal randvoorwaarden worden vol daan. In willekeurige volgorde: - een stabiele relatie, want je leert elkaar tijdens een bouw proces zeer goed kennen; - een goede band met de 'huisbank' en voldoende middelen om tegenvallers zelf op te kunnen vangen; - een ervaren architect die jouw droom prak tisch kan hanteren en die wordt ondersteund door diverse specialisten, door een aannemer met vakmensen en door een goede uitvoerder die gewend is in oplossingen te denken. Aan al die voorwaarden is wat ons betreft vol daan in dit project. Het is gelukt om onze droom te realiseren!" Harry Swaak bewerking: Joan Jalink Een werkmaquette van Harry Swaak. Foto's: GAB en privé-eigendom. 30 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 2, zomer 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 32