Open brief van Ons Bloemendaal Kort na de verkiezingen heeft het bestuur van Ons Bloemendaal een brief gestuurd aan alle gemeenteraadsleden om te bena drukken welke punten in onze gemeente de bijzondere aandacht verdienen. Voorts verscheen omstreeks half april een 'ma nifest' van de fracties VVD, Liberaal Bloemendaal en CDA - de fracties waaruit het college van B&W is gevormd - met daarin hun beleidsvoornemens. Het is teleurstellend dat de in het manifest genoemde voornemens niets reflecteerden van de aan dachtspunten die in onze brief werden genoemd. Om nogmaals de aandacht te vragen voor onze visie op de belangen van historie, cultuur en natuur in de gemeente Bloemendaal, publiceren wij hierbij onze brief. Aan de politieke partijen van de Gemeente Bloemendaal Voorafgaande aan de gemeenteraadsverkiezingen van 4 maart, hebben de diverse politieke partijen in de verkiezingspro gramma's hun standpunten over diverse thema's uiteengezet. We verwachten dat deze standpunten een rol spelen in de col legeonderhandelingen die nu gaande zijn tussen diverse partijen en bij de vaststelling van het nieuwe collegeprogramma. Met deze brief wil Ons Bloemendaal de onderhandelaars nadrukkelijk verzoeken aandacht te schenken aan het volgende, dat nauw raakt aan onze doelstelling: behoud van het erfgoed van historie, cultuur en natuur. Niet alleen in de verkiezingsprogramma's, maar in het algemeen wordt in onze gemeente breed gedragen dat de identiteit en karakteristiek van Bloemendaal, die voortvloeit uit de specifieke ligging op de binnenduinrand, behouden en waar mo gelijk versterkt moet worden. Dit raakt nauw aan onze doelstelling, behoud van het erfgoed van historie, cultuur en natuur. Het bepalen van dit fraaie doel is één. Het nastreven en concreet handen en voeten geven is echter een tweede. De praktijk leert dat op tal van terreinen de gemeente onvoldoende achterliggende beleidsvisies of beleidskaders heeft. De juiste instrumenten toegesneden op een beleidsvisie - zullen moeten worden ingezet, om ontwikkelingen te toetsen, te sturen of tegen te gaan. Voortdurend worden we geconfronteerd met ontwikkelingen waarop de gemeente geen antwoord heeft, maar die wel de gelijk schade berokkenen aan dat doel. We noemen onder meer Meer en Berg, Marinehospitaal, Duin en Daal beschermd dorpsgezicht, Lindenheuvel, Haringbuys, ja zelfs het op Haarlems grondgebied gelegen Westelijk Tuinbouwgebied. Overvallen door (ongewenste) ontwikkelingen of gebeurtenissen vindt vaak incidentenpolitiek plaats en worden ad hoe besluiten genomen die het zicht op een integrale ontwikkeling ontnemen. Het ontbreken van een integrale visie op de ruimtelijke en beeldbepalende kwaliteiten en het gericht nastreven hiervan en met inzet van welke middelen, klemt des te meer in het licht van de vele verouderde bestemmingsplannen. Hierdoor zijn er soms ontwikkelingen die schade berokke nen aan in wezen waardevolle en/of karakteristieke elementen in het Bloemendaalse, maar die niet tegengehouden kunnen worden. Daarbij komt dat de hieruit voortvloeiende onduidelijkheid van of ontevredenheid over het gebrek aan gemeente lijk beleid in onze ogen een niet onbelangrijke bijdrage levert aan de vele vormen van miscommunicatie met bewoners en diverse groeperingen, zoals Ons Bloemendaal. In de ogen van Ons Bloemendaal zal een beleidsvisie antwoord moeten geven op vragen over bijvoorbeeld de ontwikkeling van de landgoederen/buitenplaatsen, villaparken, de vele groenelementen in onze gemeente, monumenten en andere beeldbepalend panden. Hoe krijgt de status van beschermd dorpsgezicht van villapark Duin en Daal nu concrete uitwerking? Welke landschappen en gebouwen verdienen beschermde status en om welke redenen? Met andere woorden, formulering van een dergelijk beleid moet een beeld geven van specifieke beeldkwaliteiten van Bloemendaalse wijken en antwoord bie den op de vraag welke ontwikkelingen waar (on)gewenst zijn. Het kan echter niet bij formulering alleen blijven, maar ook de wijze waarop een en ander praktisch wordt nagestreefd zal onderdeel moeten uitmaken van dit beleidskader. Hierbij betrokken dient te worden een visie op verkeer, toerisme en sportvoorzieningen. Kortom, Ons Bloemendaal pleit ervoor dat in het collegeprogramma wordt opgenomen dat er in de komende collegeperio de dergelijke beleidskaders worden ontwikkeld. Welstandsbeleid of beeldkwaliteitsbeleid, waar monumentenbeleid en be leid met betrekking tot het groen onderdeel van kunnen uitmaken, geven aan waar en op welke wijze moet worden geïn vesteerd in de zo geroemde Bloemendaalse kwaliteiten. Tevens zou er een plan van aanpak moeten worden opgesteld om alle bestemmingsplannen in de komende collegeperiode te actualiseren. De schat die Bloemendaal in huis heeft, is het waard om dit een prominente plaats te geven op de agenda van het de komende vier jaar te voeren beleid. Vanuit haar specifieke deskundigheid en als betrokken bewoners is Ons Bloemendaal bereid daarin haar inbreng te leveren en positief mee te den ken. 6 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 2, zomer 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 8