Herinneringen van Jan Heil Tussen 1980 en 1986 voerden de heren De Jong en De Waal Malefijt gesprekken met markante Bloemendalers. Deze bandopnamen zijn ge schonken aan de Stichting Ons Bloemendaal. In onderstaand artikel haalt de heer Jan Heil, geboren in januari 1901, herinneringen op aan onder meer de Hoge Duin en Daalseweg en zijn allervroegste be woners. Dit gesprek vond plaats in 1984. nooit Wilhelminaduin geheten maar altijd 'Het Kopje'. Op de Hoge Duin en Daalseweg 28, was villa 'Hoogh Duine' van de familie André de la Porte. Dat huis was niet door hen gebouwd, maar ze waren daar op advies van de dokter komen wonen vanwege de gezonde lucht. Samen met de familie Lefebvre van villa 'Dennenoord' aan de Koninginneduinweg en met de familie André de la Porte hebben we gezellige tijden gekend. Met hoogtijdagen kwa men we bij elkaar. "Mijn eerste herinneringen aan Bloemendaal en villa 'Blok land' (gebouwd in 1900, de familie Heil ging er in de loop van 1901 in wonen) aan de Hoge Duin en Daalseweg 1 7 zijn alleen maar heerlijk: het ruisen van de wind door de dennen, de heerlijke lucht en de stilte... Het was toen een maagdelijk gebied waar mijn ouders hun keus op lieten val len. We hebben tot de Eerste Wereldoorlog in 'Blokland' gewoond. Daarna werden we Aerdenhouters. Er waren drie vrienden: meneer Bertling, meneer Tuyme- laar en meneer Beccari die de Binnenlandsche Exploitatie Mij hadden opgericht en daar een hele grote lap grond van oorspronkelijk de familie Borski hadden gekocht. Die grond liep door tot de vijver van Duin en Daal. Die maatschappij heeft ervoor gezorgd dat de Hoge, Midden, en Lage Duin en Daalseweg ontwikkeld werden. Want wilde je wat met die grond beginnen dan moest je er natuurlijk wel kunnen komen. De heer Bertling heeft op een van de hoogste punten aan de 'Janneman' in de poppenkamer. Hoge Duin en Daalseweg een huis neergezet dat hij 'Het Kopje' noemde. Deze naam is ontstaan in de eeuwwisseling ten tijde van de Transvaaloorlog; daar heetten de heuvels bij De Kaap 'Koppies'. Wij voelden ons schijnbaar erg Verwant met hen want dit hele gebied, dus ook het konin gin Wilhelminaduin, heeft toen de naam 'Het Kopje' gekregen. Ik herinner me nog dat dit Koningin Wilhelminaduin als uitzicht duin werd gebouwd; met een prachtige marmeren oriëntatietafel waar je van Amsterdam tot de zee en van Velsen tot Vogelenzang kon kijken. Het heeft eigenlijk Villa 'Blokland' van architect J. Wolberg aan de Hoge Duin en Daalseweg (GAB). Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 2, zomer 2002 7

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 9