seling afgebroken leven. In de christelijke symboliek ver wijst een vijfbladige bloem naar de vijf wonden van Jezus en is daardoor het teken van martelaarschap. De taxus of venijnboom blijft evenals hulst en klimop altijd groen en symboliseert de onvergankelijkheid. de overledene die zijn krachten verzamelt voor de reis naar de hemel. De slang speelt in alle godsdiensten een rol. Van oudsher is de slang het symbool van leven en dood, van gif en genezing. Hiermee wordt soms verwezen naar het beroep van huisarts. De slang, die in zijn eigen staart bijt (ouroboros) verbeeldt de vergankelijkheid in de eeuwige kringloop van de natuur. Het symbool wil zeggen: 'Mijn einde is het begin'. De uil, die weinig voorkomt, is het symbool voor de nacht en de dood. De vlinder komt vele malen op grafstenen voor. De vlinder staat voor de ziel. Het Griekse woord psyche betekent zowel ziel als vlinder. Zoals de vlinder zich bevrijdt uit de pop, zo bevrijdt de ziel zich uit het lichaam en stijgt op naar de he mel. Daarnaast is de vlinder ook het symbool van de kort stondigheid van het leven. De flora De guirlande of bloemenslinger is een van de oudste symbo len op grafstenen. Zij kan gezien worden als een laatste eer betoon van bloemen aan de overledene. Bovendien is de guirlande een teken van de aardse schoonheid die men in het hiernamaals deelachtig wordt. Ook eenvoudige bloeme tjes, al of niet verwelkend, komen veel voor. De hulst staat als altijd groenblijvende struik voor onvergan kelijkheid. De stekels verwijzen naar de doornenkroon van Christus. De klimop staat eveneens vanwege zijn altijd groene bladeren voor eeuwig leven. Vanwege zijn groeikracht symboliseert de klimop ook liefde en trouw. De lauwerkrans van laurierbladen wordt ook gezien als eeu wigheidssymbool. De krans werd vroeger gebruikt als over winningsteken en drukt op een grafsteen eerbetoon aan de dode uit. De lelie op een grafsteen staat voor zuiverheid of maagdelijk heid. Een palmtak is het symbool voor de overwinning op de dood. Victoria, de Romeinse godin van de overwinning, werd al afgebeeld met een palmtak evenals de Christelijke martelaren. De papaver of klaproos verwijst door zijn korte bloei naar de kortstondig heid van het leven. De papaverbol (slaapbol) wordt door zijn slaapver wekkende eigenschappen geassocieerd met de eeuwige slaap van de doden. De roos op een grafsteen staat voor schoonheid en liefde. Een geknakte rozentak is het symbool van een plot s' v- Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002 11

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 11