Overige symbolen Het anker is vanaf de vroeg-christelijke tijd het teken van hoop, standvastigheid en trouw. Soms verwijst het ook naar het beroep van de overledene (een zeeman) Een opengeslagen boek verwijst uiteraard naar de Bijbel of het boek des levens. Vaak staat er op een bladzijde een psalmtekst afgebeeld. Een omgevouwen hoekje duidt op het plotseling afgebroken leven. De engel is de boodschapper van god en de begeleider van de dode naar het hiernamaals. Het kinderengeltje op kindergra ven is echter ontstaan uit de klassieke heidense putto, beter bekend als Cupido. Gevouwen handen getuigen van liefde en verbondenheid. De omgekeerde fakkel was al in de oudheid een symbool voor het gedoofde leven. Een brandende fakkel betekent in de christelijke symboliek juist weer hernieuwd leven. De lamp is het teken van licht, het symbool van Christus. De uitgedoofde lamp symboliseert net zoals de omgekeerde fakkel het uitgedoofde leven. De um, vaak gedeeltelijk bedekt door een tranen- doek, dient ter bekroning van een grafmonument en als teken van rouw en vergankelijkheid. Het motief stamt uit de Klassieke Oudheid toen creme ren gebruikelijk was. De as werd bijgezet in derge lijke urnen of vazen en geplaatst in columbarium of urnentuin. De zandloper komt als symbool van de dood voor sinds de late Middeleeuwen en duidt op de kort stondigheid van het leven en het naderen van het stervensuur. De zandloper heeft een dubbele bete kenis: Gebruik uw tijd verstandig, want de tijd schrijdt onverbiddelijk voort. Het feit dat de zand loper steeds weer moet worden omgedraaid wil zeggen: dood en leven volgen elkaar steeds weer op. Sommige zandlopers zijn voorzien van vleugels met aan de ene kant een gewone vogelvleugel en aan de andere kant een vleermuisvleugel. Dit wijst op het vlieden der tijd zowel overdag als 's nachts. Een geliefde naam voor een begrafe nisfonds in de achttiende eeuw was 'Mijn glas (zandloper) loopt ras'. De zeis of sikkel is het symbool van Chronos, ook Vader Tijd of De Dood genoemd, die als de grote maaier het leven afsnijdt. De uitdrukking 'de man met de zeis' duidt daar ook op. Maar het maaien betekent niet het einde, want volgend jaar komt het jonge graan weer op. De zon wordt meestal half weergegeven. De ondergaande zon staat voor de beëindiging van het leven, de opgaande zon voor de wederopstanding. Margreeth Pop Foto's Florentine van Eeghen 12 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 12