een boerderij, werd in 1739 de eerste R.K. kerk van Vogelenzang gebouwd. In 1861 kwam, op ongeveer dezelfde locatie, de huidige kerk tot stand, naar ontwerp van architect Theo Molkenboer, die enkele jaren eerder de R.K. kerk in Overveen had ontworpen. Het oude kerkhof aan de Graaf Florislaan werd in 1881 opgeknapt. Er werden bloemen en struiken geplant, er kwa men bomen, de paden werden met schelpen belegd en er kwam een ijzeren kruis midden op het kerkhof. marmeren altaar heeft geschonken. Een oud be- graafboek van de parochie Onze Lieve Vrouw ten Hemelopne ming is nog steeds in ge bruik. Yolanda Heemskerk, de beheerder van het kerk- Het doodgravershuisje dat eerst aan de Korte Zijlweg stond en na de ruiming van de Algemene begraafplaats naar achteren is verplaatst in verband met de wegverbreding. Vogelenzang, R.K. begraafplaats Gelegen bij de R.K. Kerk O.L. Vrouw ten Hemelopneming, Kerkweg 2 In het jubileumboek dat bij het 125 jaar bestaan van de R.K. kerk in Vogelenzang verscheen, benadrukt Van Emmerik dat er eeuwenlang in de hele omgeving - zelfs in Haarlem - geen enkele katholieke begraafplaats was. De Vogelenzangse begraafplaats zou de eerste worden. Met de aanleg aan de Graaf Florislaan kon men in 1817 beginnen. Alle dorpelin gen werkten mee en zodoende was het kerkhof al in 1820 helemaal klaar. Daarmee kwam er een einde 'aan de lange en vaak dramatische begrafenistochten naar de Algemene begraafplaats in Overveen. Een lange, zware tocht van 9 km noordwaarts door weer en wind, 's winters en 's zomers en niet iedereen bezat een paard en wagen'. Dit kerkhof diende overigens niet alleen maar voor Vogelenzang, maar voor een wijdere omtrek. Zo waren er van de 30 graven die het Vogelenzangse kerkhof al in 1824 telde, minder dan de helft, namelijk 11van Vogelenzangers. Ter vervanging van een eerdere schuilkerk op de zolder van Eind 1899 verkreeg men toestemming voor de aanleg van een begraafplaats naast de kerk. Ook deze keer werd door veel inwoners aan de aanleg ervan meegeholpen. Iedereen die in staat was om te werken hielp mee met het aanrijden van zand, met het ophogen van het terrein en de aanleg van de hof. Een ijzeren hek, getekend door architect C. Nelis, werd vervaardigd door de Leidse tak van de oude Vogelenzangse familie Verdegaal. In mei 1900 kon het kerkhof al gewijd worden door Deken Smeulders, na vol macht van de Bisschop. Het oude kerkhof aan de Graaf Florislaan werd op 15 november 1899 officieel gesloten. Bij het huidige kerkhof vallen enkele zaken op. Allereerst het fraai smeedijzeren hek met opvallende krullen, Franse lelies en pompoenen. Dit stamt uit 1949 en was een ge schenk van de Fa. Ruigrok&Zonen, zeer welkom, omdat het oude hek op instorten stond. In het midden van de begraaf plaats bevindt zich een priestergraf, bestemd voor overle den priesters, een legaat van Deken H.J. Zondag die er als eerste in 1928 werd begraven. Tegen de kerkmuur is een graf van de Heemsteedse familie Sterneberg te vinden die ten tijde van de bouw van de kerk het 14 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 14