hof, schrijft er alle overledenen uit de parochie in op. Het boek, zwaar, zwart en met een linnen band, dateert uit 1880, dus uit de tijd vóór de nieuwe begraafplaats. Op het etiket staat Liber defunctorum (boek van de overledenen)Iedere bladzijde is onderverdeeld in vijf vakken, voor de naam, de datum, de leeftijd, de woonplaats. Het vijfde vak blijft leeg tot 1899, het jaar van de nieuwe begraafplaats. Dan pas ver schijnen er nummers in het vijfde vak; waarschijnlijk corre sponderen zij met de vakken op de begraafplaats. Monseigneur Borret Mgr.prof.dr. Th.J.H. Borret (1812-1890) is een belangrij ke figuur in het Vogelenzangse parochieleven geweest. Hij werd in 18S3 tot pastoor benoemd en is initiatiefne mer en stuwende kracht geweest bij het bouwen van de kerk. Hij was een hoffelijk man, met vele contacten ook in niet-katholieke kringen. Hij was zeer veelzijdig in zijn belangstelling en lid van vele genootschappen, onder meer beoefende hij de archeologie. Mgr. Borret was bovendien kunstzinnig: van hem zijn de ontwerpen voor de mozaiëkvloer van het priesterkoor en voor de betegel de muurvlakken. Niet onbelangrijk was zijn diplomatieke instelling: het ontbrak hem zeker niet aan vaardigheden om van instanties goedkeuring te verkrijgen. Als ontwerper van de kerk werd Theo Molkenboer aange trokken, de architect van de kerk die in 1856 in Overveen gereedkwam. Het was van grote betekenis dat vanuit de parochianen, al had men het in het algemeen niet breed, zeer offervaardig steun werd gegeven. Meer bemiddelden onder hen tastten diep in de beurs. Zo stelde zich Hendrik Verdegaal, toentertijd voorzitter van het pas opgerichte armenbestuur, zich meteen al garant voor de kosten van de toren en het uurwerk. De heer Van Brienen verstrekte een lening (fl. 15.000.-) om de architect te kunnen beta len. Ook werd Borret door de weduwe van M. Gotting weide- en hooiland geschonken. Overigens stond Verdegaal er even later voor garant dat de Hemony-klok, rond 1670 gegoten, kon worden aangeschaft. Borret was deze in Leiden op het spoor gekomen. Zo was de hand van Borret in vele activiteiten te ontdekken; deze begena digde pastoor heeft Vogelenzang op de kaart gezet. Mej. Nierhoff vertelt dat Mgr. Borret een graag geziene gast was op De Hartekamp in Bennebroek, de buitenplaats van het echtpaar Baron en Baronesse van Verschuer- Brants. In het boek 'Honderd jaar Hartekamp' staat het volgende. Koningin Sophie, eerste gemalin van Willem III, die op weg van Amsterdam naar Den Haag dikwijls enige uren op de Hartekamp doorbracht, verlangde dan den érudit uit de naburige Roomsch Katholieke pastorie te ontmoeten. De geestige conversatie van Pastoor Borret boeide Hare Majesteit, evenals dat het geval was met de opmerkingen van Mevrouw Van Verschuer. Hij werd on der- scheiden met de Nederlandsche Leeuw, een benoe ming waar de Koningin de hand in had, naar men zegt. De vorstelijke belangstelling die Mgr. Borret genoot, was stellig ook aanleiding tot het bezoek van Koningin Sophie aan de R.K. kerk te Vogelenzang. De gedenksteen die de pastoor liet aanbrengen ter herinnering, bewijst hoezeer hij dit Koninklijk bezoek op prijs stelde. Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002 15

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 15