Interieur van de Bisschoppelijke Grafkelder bij de R.K. kerk te Overveen (GAB). Overveen, R.K. begraafplaats Gelegen bij de R.K. Kerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, Korte Zijlweg 7 Heel vroeger kerkten de Overveense katholieken in de Quirinuskapel en later, tegen het einde van de 1 7e eeuw, in een schuilkerk die betrekkelijk onopvallend achter de oude pastorie was gebouwd. Deze pastorie lag toen dicht bij de Korte Zijlweg, ongeveer waar nu de parkeerplaats is. Vlak bij deze kerk wist men, zo blijkt uit het overzicht van de heer Henk Mandjes, al in 1849 een perceel grond aan te kopen voor de aanleg van een kerkhof. Men realisere zich het belang hiervan, want tot dan toe beschikten de katholie ken nauwelijks over eigen kerkhoven. Zij werden veelal begraven, ook de geestelijken onder hen, op een algemene begraafplaats, zoals die van Overveen. Henk Mandjes verduidelijkt hoe de aanleg tot stand kon komen aan de hand van citaten uit het door L. ten Brink, de latere pastoor van deze parochie, bijgehouden Memoriaal: 'De tijdelijke voorspoed der gemeente was in de laatste tijden, bijzonder de bloembollenteelt en handel, buiten gewoon toegenomen, maar tegelijkertijd zou de offerwilligheid der katholieken van Overveen een hooge viugt nemen. Den 10 February 1849 kon pastoor Keil aan den Aartspriester namens het Kerkbestuur berigten, dat een terrein, naast de kerk gelegen, groot 200 Rijnlandsche roeden, was aangekocht voor de som van 2000,-en voor bij eengezameld uit liefdegiften, en voor uit de kerkekas alsme de dat in de gemeente het denkbeeld levendig werd om de bestaande kerk te vergrooten of liever een geheel nieuwe te bouwen. Vanwege dit laatste geschiedde de aanleg van de begraafplaats met nauwkeurige inachtneming eener ge- wenschte plaatsruimte voor den bouw eener toekomstige nieuwe kerk'. Die kerk zou er inderdaad komen, naar ont werp van Theo Molkenboer, in 1856. De begraafplaats, waarvoor de parochianen veel hand- en spandiensten gratis verrichtten, kon in 1851 worden inge zegend en in gebruik genomen. Het voorste deel van het huidige kerkhof, bij de ingang, stamt uit 1851. Het achter ste, wat hoger gelegen deel is, zoals Mandjes vermeldt, van latere da tum: 1949/1950. In de nieuwe voorschriften zijn de milieu-eisen aange scherpt en in verband met de grondwaterstand is alleen in het hoge ge deelte nog plaats voor drie bijzettingen per graf; in het lage gedeelte zijn dat er twee. Van de door Mandjes in zijn artikel genoemde bij zonderheden, vermelden we er hier enkele. Aan de namen en jaartallen op de grafstenen is te zien dat het een heel oud kerkhof 16 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 16