Overveen, Joodse begraafplaats Tetterodeweg Deze begraafplaats ontstond in 1797 en, zoals Overmeer dit kort samenvat, 'Door eene scheuring in de Israëlitische ge meente te Amsterdam, die zó hoog loopt dat men zelfs niet op denzelfden doodenakker wil begraven worden, wordt een terrein in het duin onder Overveen aangekocht en inge richt tot Israëlitisch kerkhof. Het betrof een gedeelte van Middenduin. Deze begraafplaats is slechts betrekkelijk korte tijd in ge bruik geweest, mede als gevolg van het feit dat, op bevel van Lodewijk Napoleon, deze afscheiding in 1808 onge daan werd gemaakt. Uit het door de koster bijgehouden register blijkt dat er hier in de periode 1 797-1808 precies 100 overledenen zijn be graven. Voor de periode daarna gold dat degenen die het recht hadden gekocht of verkregen om op deze begraaf plaats te worden begraven, ook na 1808 hiervoor in aan merking kwamen. In de praktijk kwam dit echter betrekke lijk sporadisch voor. Aan de naspeuringen van Meijer en Slagter ontlenen we dat tussen januari 1809 en 1940 slechts 113 personen hier hun laatste rustplaats vonden, tijdens de Tweede Wereldoorlog slechts drie en in de jaren daarna (tot eind 1981) slechts zes. Te vermelden valt dat hier begraven liggen de filantroop en bankier A.C. Wertheim (1832-1897) en dr. mr. Lodewijk Ernst Visser die in 1942 overleed en die, totdat hij in 1940 door de Duitsers werd afgezet, bekend was als president van de Hoge Raad. Nog geen jaar voor de bevrijding van Nederland dreigde deze begraafplaats te verdwijnen. In mei 1944 biedt de Haarlemse makelaar J.G. Boeree namens de commissaris van de 'niet Commercieele Verenigingen' de Joodsche Begraaf plaats voor f. 3500,- aan de gemeente Bloemendaal te koop aan. Desgevraagd deelt J. de Jong, Directeur van Publieke Werken, aan de burgemeester mede: "Volgens de Wet Be graven van Lijken kan pas 30 jaar na de officiële sluiting over een begraafplaats beschikt worden, waarom ik U dan ook adviseer van deze aanbieding geen gebruik te maken". Kort nadien geeft hij B&W nog enige toelichting: "De be graafplaats behoort aan de Ned. Isr. Hoofdsynagoge, te Am sterdam. Zij ligt langs den Tetterode- weg, is kad. bekend onder Sectie E no.'s 93 1 en 932 en heeft een op pervlakte van 3306 mr2. De Tetterodeweg voldoet niet aan de bepalingen van art. 10 der Bouw verordening, zoodat er volgens art.28 dezer verordening dan ook niet op dit terrein gebouwd mag worden; het kan dus niet als bouw terrein beschouwd worden. Aangezien een begraafplaats pas na 30 jaar na de officiële sluiting een andere bestemming gegeven mag worden, heeft dit terrein voor de gemeente noch als bouwterrein, noch als wandelterrein waarde, waarom ik u dan ook adviseer van 18 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 18