De grafsteen van J. Mulder en zijn vrouw op het kerkhof van de Ned. Hervormde Kerk in Bloemendaal-dorp. Op het bordje staat: 'Ter herinnering aan de architect]. Mulder. Met zijn compagnon J.A. van Asdonk (1883-1963) gaf Jannes Mulder vorm aan Bloemendaal in de 20ste eeuw. De consistorie van deze kerk (1916) is een van hun ontwerpen. In 1999 werd het eigenlijke graf van Mulder op de Algemene Begraafplaats aan de Bergweg geruimd'. Jan Wezenaar Tuinbaas op Caprera (1828-1909) Op het kerkhof van de Bloemendaalse hervormde kerk aan het Kerkplein bevindt zich tussen de vele grafstenen een steen met een bijzondere tekst. Deze is van de Bloe mendaler Jan Wezenaar, die zijn leven lang in dienst was bij de familie Teding van Berkhout op twee van hun Bloe mendaalse landgoederen. Op de steen staat: Jan Wezenaar, geb. 1 mei 1828 - overleden 26 januari 1909. Gedurende 70-jaren werkzaam geweest bij de familie Jhr.Teding van Berkhout. Het toeval wil dat op zijn oude dag een artikel aan Weze naar wordt gewijd in het periodiek Het Leven over zijn 70-jarig dienstverband. Hij werkte als tuinbaas voor die familie op het landgoed Aelbertsberg en Caprera. En dat komt natuurlijk niet vaak voor als je grotendeels leefde in de 19de eeuw. Jan Wezenaar wordt inl 828 in het Bloemendaalse gebo ren. Zijn vader is dan tuinbaas op het landgoed Aelbertsberg van de familie Jhr. Jan Pieter Teding van Berkhout (1786-1856), gehuwd met Anna Johanna Kops (1785-1825). Aelbertsberg, waarvan het herenhuis stond aan de Kennemerweg tegenover de weg Veen en Duin, is dan 58 ha. groot. Tot Aelbertsberg behoren in die tijd de gronden van het voormalige Huis te Bloemendaal in de omgeving van het zogeheten Meertje van Caprera, de gronden van de Molen- of Schapenduinen, weilanden aan weerszijden van de Kennemerweg en een aantal wonin gen in de omgeving. En acht jaar eerder had Aelbertsberg deel uit gemaakt van landgoed Wildhoef (bijna 130 ha. groot), maar door het overlijden in 1820 van mevrouw Kops-de Wolff, de schoonmoeder van J.P. Teding van Berkhout, erfden hij en zijn vrouw de helft. Als tienjarige jongen komt Jan Wezenaar, op advies van zijn vader, als vinkenjongen in dienst bij Berkhout op Aelbertsberg. De familie woont te Haarlem maar verblijft 's zomers op het landgoed te Bloemendaal. Zij mogen zich rekenen tot een der vermogendste grootgrondbezitters in de regio en hebben niet alleen in Bloemendaal maar ook in Santpoort en elders in het land vele bezittingen. Als in 1 856 Jhr. Jan Pieter Teding van Berkhout overlijdt, wordt het landgoed Aelbertsberg onder zijn drie kinderen verdeeld. Het is de zoon mr. Adriaan Volckert Teding van Berkhout (1822-1889) gehuwd met Maria Vincentia Crommelin (1 828- 1902) die het ge deelte krijgt toebe deeld ter weers zijden van de Bre- derodelaan. Het personeel, zoals de dienstboden maar ook Wezenaar, krij gen als dank voor hun gedane werk zaamheden van hun overleden werkge ver op Aelbertsberg, een geldbedrag. Jan Wezenaar, die Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002 21

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 21