ontwerp van Joep Nicholas in zijn eigen atelier. In de acht ronde vensters worden voorstellingen van kruisen, een kelk, een palm en een duif getoond. In 1989 werd dit gebouw op de lijst van Provinciale Monumenten geplaatst. Adelbertuskerkhof Bij de inrichting van dit kerkhof was L.A. Springer als tuin architect betrokken. De mooie, oude toegangspoorten Rustplaats Godfried Bomans Heel Nederland lijkt te zijn uitgelopen als Godfried Jan Arnold Bomans op het Adelbertuskerkhof op 24 decem ber 1971 ten grave wordt gedragen. Bloemend,-,zit vol. Wie nu de stille lanen ziet en het verlaten kerkhof, kan zich moeilijk voorstellen dat zich hier op die dag mensen massa's verdrongen hebben. Maar het bericht dat Godfried Bomans plotseling is gestorven, is in die donkere dagen voor kerstmis dan ook ingeslagen als een bom. Het is een trieste kerst, dat jaar. Niet alleen voor de fami lie en vrienden van Godfried, maar ook voor de tallozen die zijn boeken lezen, zijn radio- en televisie-uitzendin gen volgen en hem ook een beetje beschouwen als fami lie. Het leven van Godfried Bomans eindigt daar, in een kist in de koude grond van het Adelbertuskerkhof, zoals Michel van der Plas het beschrijft: "Hij had het zelf niet beter kunnen regisseren: kerst avond, de kale boomgroepen, de dode blaren op de grond, en het langzaam invallende donker, dat heerst wanneer de kist wegzakt". Ook Jos Lodewijks, hoofdredacteur van Haarlems Dagblad, is onder de indruk van het decor tijdens de be grafenis. Enkele dagen later filosofeert hij in de krant over bestaan niet meer, maar in de schaduw van de vele bomen voeren de glooiende paden nog steeds om de kapel heen en verder naar achteren tot waar een bakstenen muur het kerkhof begrenst. Tegen de muur is het graf te ontdekken van Mari Andriessen en zijn vrouw, met een sierlijk beeldje er op van de hand van de beeldhouwer zelf. Verder ligt Godfried Bomans er begraven, zeeschilder Oscar Mendlik en de bekende Haarlemse architect Nico Andriessen. Het familiegraf van de familie Bispinck ligt in het glooiende stuk vlakbij de ingang. Nu de restauratie van de kapel achter de rug is, begint men te denken aan de uit breiding van het kerkhof. Op dit ogenblik is men doende de benodigde grond aan te kopen van de zusters van de congregatie ernaast. Plannen zijn in gang gezet met hulp van landschapsarchitect de heer Van Loon en liggen ter inzage bij de provincie. Het verwil derde stukje bos dat bij het kerkhof wordt getrokken, bevat een aantal monumentale bomen die worden beschermd. (Met dank aan J.A. Bakker en H.H. Kroon.) de vraag hoe de dingen om ons heen tot stand komen, zonder dat we er iets aan doen, maar toch precies zoals ze moeten zijn op dat moment: "...in de schemer van een vroeg vallende kerstavond werd Godfried Bomans naar zijn graf gedragen, dat gedolven was aan de voet van de duinen onder hoge, zwarte bo men. Een flakkerend geel licht viel door de gebrandschil derde ramen van een bejaard kapelletje over de oude gra ven, die in de duisternis onder verweerde monumenten in de rondte lagen. Op de graven stonden de stenen als breedgeschouderde mannen in het donker, de kruisen als uitgespreide armen, de bomen als herders en hoeders. Ergens in het midden lag een bed van verse dennentak ken, daarop rustte de geelhouten kist in een bijna vrolijk bed van veelkleurige bloemen. Een romanticus was ge storven en er was buiten hem en buiten alles om gezorgd voor het passend décor: kerstavond, duisternis, kaarslicht en stilte. De werkelijk mooie en werkelijk belangrijke din gen komen altijd in orde. En er waren duizenden mensen bij, om te getuigen van hun gevoel voor romantiek en mystiek in een oxiderende wereld. Er is eeuwen aan gewerkt om deze begrafenis onvergete lijk te maken. De bomen boven het graf zijn honderd jaar 28 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 28