piM® {Lil»® ïBfLKÜtïH Ter gravedraging van het stoffelijk overschot van Hannie Schaft van de St. Bavo-kerk te Haarlem naar de Erebegraafplaats door leden van de gezags- troepen. Achter de baar de gemeentebesturen van Haarlem, Heemstede en Bloemendaal, verdere autoriteiten, gevolgd door de familieleden der ruim 400 gefusilleerden, die op de Erebegraaf plaats zullen rusten. Opname 27 november 194S (GAB). Gedenksteen, aanduidende de vindplaats van 92 gefusilleerde verzetslieden die tijdens de Duitse bezetting in de Bloemendaalse duinen in een massagraf wer den begraven en in mei 1945 aldaar werden gevonden. De gedenksteen werd in mei 1949 op de vindplaats aangebracht. Opname 9 augustus 1950 (GAB). zachtgele kleuren in het duinlandschap. De vormgeving van het geheel is strak en sober door het toepassen van een lage beplanting die door een natuurstenen bestrating wordt om zoomd, een lage ommuring, en door het achterwege laten van ornamentering. Dit, maar met name de gelijkvormig heid van alle gedenkstenen, hun liggende plaatsing en hun verdeling in vierkante of rechthoekige vakken, benadrukt de grondgedachte: in het verzet streefden allen dezelfde doelen na en de dood maakt allen tenslotte gelijk. Overige bijzonderheden: de luidklok, gedateerd 1647, is afkomstig uit het voormalig raadhuis te Overveen; de tekst op de herdenkingsplaten die in 1953 werden onthuld bij de voltooiing van de begraafplaats is afkomstig van H.M. van Randwijk; een bronzen urn, ontworpen door L.O. Wenckebach, bevat de as van de stoffelijke overschotten van gefusilleerden die gecremeerd werden in Driehuis-Wester- veld dan wel in de verbrandingsoven van het concentratie kamp Vught. Voorts is te vermelden dat in de duinen een vijftal belangrij ke vindplaatsen van gefusilleerden zijn gemarkeerd door een eenvoudige gedenksteen. Peter de Natris en Florentine van Eeghen De foto's zijn van Frans Wetting, tenzij anders wordt vermeld. Bronnen - anoniem: De Erebegraafplaats te Overveen. Ons Bloemendaal 1980, jg. 4, nr. 4. - C. Druyvesteyn: Het Provinciaal Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen Meerenberg te Bloemendaal; Historisch Overzicht. H.D. Tjeenk Willink, Haarlem 1897. - L.J. van Emmerik: Jubileumboek 125 Jaar kerk Vogelenzang 1861-1986. - R.J. Hein: De R.K. Parochiekerk van Overveen. Ons Bloemendaal, '1993, jg. 17, nr. 3. - Wim Helversteijn: Waar is het hart van die bisschop gebleven? Haarlems Dagblad, 1 november 1983. - Henk Mandjes: Het R.K. kerkhof te Overveen. - J. Meijer J. Slagter: Versteend Verleden, de Joodse begraafplaats te Overveen. De Vrieseborch, Haarlem 1983. - A.M.G. Nierhoff: Bloemendaal, lanen en wegen; hun naam en geschiede nis. Gemeente Bloemendaal 1963. - C.S. Oldenburger-Ebbers, E. Blok en A.M. Backer (eindred): Gids voor de Nederlandse Tuin- en Landschapsarchitectuur, Deel 3, West. De Hef, Rotterdam 1998. - W.P.J. Overmeer: Geschiedkundige Kroniek van Bloemendaal, Overveen en Vogelenzang, De Hoop, Santpoort 1912. - W. Post: Bouwen aan Bloemendaal, architectuur en bouwhistorie vanaf 1883. Schuyt Co, Haarlem 1997. - C. Verberne: Een miniatuurkapelletje in Bloemendaal. Ons Bloemendaal, 1981, jg. 5, nr. 4, blz. 18-21. - C.W.D. Vrijland: Geschiedenis van Bloemendaal en Aerdenhout, Schuyt Co Haarlem 1975. 30 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 30