Herinneringen Menig Bloemendaler koestert herinneringen aan - soms verdwenen - begraafplaatsen en begrafenissen. Hier volgen toepasselijke fragmenten van de gesprekken met Bloemendalers die de heren De Jong en De Waal Malefijt op de cassetteband hebben vastgelegd in de periode 1980 - 1985. De heer C. Bolsenbroek (1906) over de Spaanse griep die veel slachtoffers eiste: "...In 1918 heerste er Spaanse griep. Een van mijn broers, 1 8 jaar, is eraan gestorven. Bijna alle families in Bloemen- daal lagen toen met die griep in bed. Een verschrikkelijke ziekte was dat, de sterkste mensen werden geveld. Bij ons aan de Boslaan, waar maar zo'n achttien of twintig huizen stonden, overleden in een week drie jonge mensen: mijn broer Henk, Piet Duivesteijn en Jan Fris. Ze werden allen begraven op de Bergweg. Het kerkhof in Overveen, naast restaurant Roozendaal, was toen al gesloten rond 1916. Het kerkhof bij de Hervormde Kerk in Bloe- mendaal zal rond 1912 zijn gesloten. Mijn juffrouw Vonk van de kleuterschool aan de Boslaan, is in die periode overleden. De kinderen moesten allemaal achter de baar aan van juffrouw Vonk, die werd gedragen door acht man van de Boslaan naar het Kerkplein; zij is dus nog begraven bij de begraafplaats van de Hervormde Kerk in Bloemendaal. De scholen waren dicht. Later is er nog ene meneer Friso de Kleermaker begraven maar die was volgens mij de laatste. Hij woonde ook op de Boslaan en was een van de notabelen van het dorp. Hij deed veel voor mensen die aan lager wal waren geraakt"... De heer J. Verdel (1928) over het kerkhof van de Her vormde Kerk in Bloemendaal: "...Er ligt een Verdel, links van de deur op het kerkhof van de Hervormde Kerk in Bloe mendaal. Dat was een landbouwster, zo staat dat in de pa pieren en ze woonde op Al 2, want in haar tijd hadden ze nog geen straatnamen"... De heer A.J. de Waal Malefijt (1910) over de Joodse Be graafplaats in Overveen: "Achter het huis van de veldwachter was de begraafplaats van Overveen. Die is in mijn jeugd gesloten nadat op de Bergweg de nieuwe begraafplaats is opgericht. Ik heb daar de lijkwagens gezien; de mensen die dat wilden, hebben hun voorgeslacht daar laten opgraven en laten overbrengen naar de Algemene Begraafplaats aan de Bergweg. De toe stand die daar ontstond, toen dat allemaal achter de rug was. Het gebeente lag te kijk, er werd gevoetbald door de jongens met doodshoofden. Vreselijk gezicht, maar ik heb er zelf ook aan meegedaan. Mijn vader moest toezicht uitoefenen op de Joodse Begraaf plaats, als gevolg van het feit dat aan zijn aannemingsbedrijf het onderhoud van de opstallen aan de Tetterodeweg was toevertrouwd. Al als kind ben ik met mijn vader meegegaan als hij controle uitoefende op de afgelegen begraafplaats. Het gebeurde vaak dat jongelui over de muur klommen en er enige schade ontstond door vernielzucht. De politie hield het terrein ook wel in het oog en waarschuwde mijn vader als het vermoeden bestond dat er kattenkwaad was uitge haald. Dan ging men gezamenlijk de schade opnemen. Ook familieleden van mensen die daar begraven lagen, kwa men bij ons thuis de sleutel van de kleine toegangsdeur le nen om een graf te kunnen bezoeken. Zo herinner ik me nog dat de heren Leoni, Hamburger en Jacobs van deze mo gelijkheid gebruikmaakten. Voorafgaande aan de begrafenissen ontving mijn vader de opdracht voor water zorg te dragen. Er stond een grote melkbus met water op de begraafplaats gereed voor het ri tueel gebruik. Voordien was er links van de aula een pomp- installatie door zijn bedrijf tot stand gebracht. Toen deze na vele jaren en weinig gebruik verzandde, en er blijkbaar geen geld was voor een nieuwe installatie, ontstond de hiervoor geschetste situatie van de melkbus gevuld met water. Tijdens de Duitse bezetting ontving mijn vader een aangete kend schrijven, gedateerd 30 juni 1944, van Peterus N. van Bruggen en Zn, makelaars te Amsterdam, Reguliersgracht 33, Rijksstraatweg 85, Duivendrecht: De heer J.J. de Waal Malefijt te Overveen, Korte Zijlweg. De inhoud was als volgt: Me neer! Als ge machtigde van de commissaris voor niet-commerciële verenigingen en stichtingen te Spankeren (bij Dieren) delen wij u mede dat onze firma belast is met het beheer der onroerende goederen van de Nederlands- Israëlitische Hoofdsynagoge. Naar aanleiding hiervan verzoe- Het toegangshek tot de Joodse Begraafplaats aan de Tetterodeweg in Overveen (foto Frans Wetting, juni 2002). Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002 31

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 31