De grafmonumenten en hun symboliek In mei 2002 verscheen bij uitgeverij Schuyt Co het boek Klever laan, De geschiedenis van een begraafplaats. Margreeth Pop en Jaap Temminck beschrijven hierin de door de bekende landschapsarchitect J.D. Zocher ontworpen algemene begraafplaats aan de Kleverlaan. Naast veel prachtige foto's zijn ook 200 korte biografiën opgenomen van daar begraven bekende Haarlemmers. Een verkorte versie van het hoofdstuk over de symboliek op grafmonumenten volgt hieronder. Deze symboliek is van alle tijden en ook te vinden op de begraafplaatsen in de gemeente Bloemendaal. Een begraafplaats en met name een allang bestaande is over het algemeen een sfeervol gebied met een bijzondere mo numentale en historische waarde. Aan de grafmonumenten kan men aflezen hoe door de geschiedenis heen met de dood werd omgegaan. Voor een goed begrip is het gewenst een onderscheid te maken tussen eigen en algemene graven. Een eigen graf, ook wel familiegraf genoemd, staat op naam van een per soon, die dus eigenaar van het graf is. De eigendomsrechten kunnen voor onbepaalde tijd uitgegeven zijn. Men spreekt dan ook wel van een koopgraf. Vooral in het verleden zijn veel graven uitgegeven op basis van dit eeuwigdurend graf recht. Zij mogen niet geruimd worden. Andere eigen graven, ook wel huurgraven genoemd, zijn graven die voor een van tevoren vastgestelde termijn zijn uitgegeven. Meestal betreft dit een periode van twintig jaar, waarna de huur kan worden verlengd. Wordt de huur niet verlengd, dan vervallen de grafrechten en kan het graf geruimd worden. Op beide soorten eigen graven mag de eigenaar een grafteken plaatsen en mag hij nieuwe bijzettin gen laten plaatsvinden. Wel moet hij voor het onderhoud van het graf zorgen, dat overigens vaak wordt uitbesteed aan de begraafplaats of afgekocht wordt. Iedere begraafplaats is verplicht om algemene graven te hebben. Een algemeen graf staat niet op naam van een per soon maar blijft onder het beheer van de begraafplaats. In een dergelijk graf kunnen personen die bij leven niets met elkaar te maken hebben gehad toch samen begraven wor den. In een algemeen graf worden drie mensen bijgezet en er mogen alleen kleine, eenvoudige gedenktekens worden neergezet (maximaal SO x SS cm). Voor koopgraven kun nen de regels per begraafplaats verschillen. In de Algemene Begraafplaats aan de Bergweg kunnen graven bijvoorbeeld voor onbepaalde tijd worden aangekocht, maar als het onderhoud niet meer wordt gedaan, vervallen de rechten. In de R.K. begraafplaats aan de Dennenweg bleef in het ver leden een eigen graf eigendom gedurende dertig jaar na de laatste bijzetting, uitgezonderd man-vrouw-verhouding, met het recht om bij te huren. De graven die nu worden uitgegeven zijn huurgraven voor twintig jaar met recht op verlenging. Vroeger mocht men het slechts huren voor een periode van tien jaar, maar er is een nieuwe wet gekomen die bepaalt dat men pas na twintig jaar mag ruimen. Bij dit ruimen of, oneerbiediger, schudden van een graf, kwam men na zo'n betrekkelijk geringe tijd nog teveel stoffelijke resten tegen. Grafmonumenten worden gemaakt in opdracht van de nabestaanden van de overledenen. Zij dienen als nagedach tenis en zijn daarom vaak individueel van vormgeving. Bij familiegraven wordt meestal meer geïnvesteerd in het graf monument dan bij stenen op de algemene graven. Soms worden de grafstenen niet door nabestaanden geplaatst, maar door instanties waar de overledene veel mee te maken heeft gehad. Er bestaat een vrij grote vrijheid bij het ontwerpen van het grafmonument. Wel is men gebonden aan afmetingen en gelden er wat het materiaal en de constructie betreft bepaal de voorschriften. In de praktijk komt het vaak voor dat steenhouwersbedrijven in overleg met de nabestaanden een voorstel doen voor de vormgeving van het grafmonument. 8 Ons Bloemendaal, 26e jaargang, nummer 3, herfst 2002

Ons Bloemendaal | 2002 | | pagina 8