Een bruidspaar op de trappen van het toenmalige raadhuis 'de Nagtegaal' in Overveen; de kameel komt uit het dierenpark van de heer Speel (1955). (Foto AVK, collectie Bl'dl) Er kwamen heel wat protesten tegen de dieren van Speel, vooral toen de lama's op het terrein van Lindenheuvel lie pen. Het gemeenteraadslid mevrouw Fahrenfort diende of ficieel een klacht in en de lama's werden uiteindelijk naar de Haarlemmer Hout gebracht. Meneer Speel bood mij ook nog een baan aan. Kom ik 's avonds bij zijn villa, liggen er in zijn kantoor allemaal huiden van leeuwen en van allerhande beesten. Ik had al wel even in het telefoonboek gezien dat hij als handelaar in Aziatische Produkten te boek stond. Ik kreeg een hoger sala ris bij hem, maar af en toe moest ik op zondag ook voor die dieren zorgen. Ik ben daar maar niet mee accoord gegaan. In die tijd had ik drie jaar lagere tuinbouwschool gevolgd, moest 'Hovenier-2' halen, later 'Hovenier-1' en ik volgde een tekencursus tuinontwerpen. In totaal ben ik in de avon duren acht jaar naar school geweest en op de zaterdagen op de buitenplaatsen onder leiding van leraren. Kroone zat er achteraan dat ik alle diploma's haalde en heeft me ook erg geholpen met die Latijnse namen. Hij zag duidelijk wat in me en kreeg natuurlijk ook wel een vakman ervoor terug. Kroone en zijn klanten Op de hoek van de Vrijburglaan en de Mauricialaan woonde de heer Bijlsma die in Amsterdam een drogisterij annex verfbedrijf had. In zijn tuin stond een grote Ceder atlantica en Bijlsma had er een heimelijk plezier in om die dennenappels in tientallen mooie kleurtjes te verven. De mensen kwamen dan vragen wat voor bij zondere boom hij wel bezat! Bij accountant Rijpma op de Vrijburglaan waren drie berken bij elkaar geplant. Ze waren zo groot ge worden dat de takken tegen de ruiten zwiepten. In juni kwamen opzichters van de gemeente ter plekke kijken, maar een kapvergunning wilden zij niet geven. De berken moesten maar gesnoeid worden. Kroone wist raad.. Nog diezelfde maand werden de berken gesnoeid. De heren van de gemeente vroegen zich later verbaasd af hoe het mogelijk was dat juist Kroone niet scheen te weten dat berken die in de zomer gesnoeid worden dat niet overleven. Bij een familie in Overveen heb ik een groep blauwsparren (Picea glauca's) gered. In heel Kennemerland gingen op een gegeven moment alle blauwsparren dood aan een onbegre pen ziekte. Vanuit de landbouwuniversiteit Wageningen kwam men kijken, maar men kon geen behandeling beden ken. Ik heb die drie Glauca's met nicotine en parathion be spoten. en ze staan er nog steeds. In de strenge winter jaren '60 vroor de ligusterheg bij dok ter de Graaf in Overveen kapot. Kroone liet de heg afzagen tot vlak boven de grond. De buurvrouw, die 's zomers graag lag te zonnen, was ontzet. Maar in een paar jaar tijd was de heg hoger dan ooit tevoren! Kroone onderhield in opdracht van de klant ook de graven van familieleden. Die waren toentertijd heel mooi, vaak ingeplant met rotsplanten en daartussen lavastenen. Een hele grote opdracht kwam van het Mijnwerkerspensi oenfonds. Kroone mocht bij de nieuwbouw van het Boven- wegkwartier, ook wel 'Aerdenhout-hoog' genoemd, alle voortuinen en de beplanting langs de openbare weg aanleg gen. In 'oude staat' was het er trouwens al mooi, want bol- 26 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 1, lente 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 28