het gebouw en de inrichting ervan belicht te hebben, ver volgt ze met een rondleiding over het terrein. Deze begint bij het steigertje aan de grote vijver achter het huis. "Aan weerskanten van de vijver zijn voetpaden. Het pad aan de linkerkant komt uit op de bloementuin van tante Han (red: Johanna, de jongste zus van Ignatius). Zij is daar elke morgen bezig en zorgt altijd voor verse bloemen in huis. Het is een ronde tuin, in vieren gedeeld door twee paden. Op het kruispunt van die paden staat een zonnewijzer. Aan de linkerkant is de 'orangerie'. Dat is een kas zo hoog als een huis. Aan de tuinkant is de kas helemaal van glas, verder is het uit steen opgetrokken. Ze is altijd verwarmd door een grote kachel. In de orangerie zijn exotische en tropische planten, 's winters worden er grote potten met agapanthus- sen bewaard, die 's zomers de tuin sierenRecht tegen over het voetpad is een prieel, eigenlijk een tuinhuis. Het is rond met een rieten dak en voor de ramen hangen luiken met rode zandlopers in een wit vlak. Er staan leuke tuin meubelen in het tuinhuis. Aan de rechterkant van de bloe mentuin, aan de vijver is een eendenkooi, en een ietsje ver derop is een schuitenhuis, waar de roeibootjes in het water liggenVerder naar achteren, dus achter het prieel, lig gen de boomgaard en de moestuin, helemaal omheind. Er loopt een breed pad doorheen van de ingang naar de uit gang. Daar achter ligt een kleine vijver, bijna altijd met kroos bedektHet pad volgend gaan we door een dicht loofbomenbos. Dit gedeelte van de hofstede vind ik lugu ber, ik ga er niet graag alleen doorheen. Ik denk aan spoken en bosnimfenAan het eind van het bos kom je aan een vaart waaraan een mooi zomerhuisje is gebouwd. Het is ruim en van alle gemakken voorzien. Het steekt met een balkon over het water uit. Vaak gaan we er met de picknickmand heen en genie ten dan van de enorme gezelligheid on der elkaar. We vissen er en aan de ande re kant van de vaart, waar een groot weiland is, laten we vliegers op. Aan het einde van het weiland ligt de spoorbaan Haarlem-Alkmaar. Dat is de grens van de hofstedeWe gaan terug naar het kleine steigertje in de vijver achter het huis en nemen het voetpad aan de rech terkant van de vijver. Het is geen duide lijk voetpad, het is smal en weinig ge bruikt. Halverwege is een koepeltje gebouwd, geheel overwoekerd door klimop. Binnenin is een ruimte waar de eenden kunnen broeden. Verder het pad op, ongeveer aan het einde ervan, is een bruggetje. Het water van de vijver heeft zuiden, De Rijp als overbuur, en iets noordelijk Bloemoord en Hartenlust zorgden, met hun geringe bebouwingsdicht heid, voor het groene aanzien van het dorpse en landelijke Bloemendaal. Uitzichten werden nog niet belemmerd. Bijvoorbeeld vanuit De Rijp en ook uit Sparrenheuvel kon je langs de Kleverlaan de bebouwing van Haarlem zien liggen. Een rondleiding Hoe riant Sparrenheuvel is geweest, blijkt helder uit een lange brief van mevrouw M.A. Nieuwenhuys-Lindner, zelf achterkleinkind van Ewald Bispinck, die haar kleindochter Barbara deelgenoot maakt van haar jeugdherinneringen. Na Centrumplan, het nieuwe hart voor Bloemendaal (Bloemendaals Contactblad 1986). 'Kleverhof' anno 2003. 12 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 14