noemt onder meer: het verhuren van het koetshuis, verhuur van kamers aan pensionairs, herstellende zieken of rustbe- hoevenden. Vergeefs was de poging om Sparrenheuvel te verhuren aan de 'Vereniging tot opleiding van Nederland- sche dienstboden' en ook een plan er een opleidingscen trum voor een religieuze broedercongregatie te vestigen liep op niets uit. Vandaar dat verkoop van gronden enige uit komst bood. In 1939 verwierf de gemeente een strook langs de Bloemendaalseweg, die om veiligheidsredenen verbreed diende te worden. Wat later, in 1940, verkocht men aan de 'N.V. Maatschappij tot verkrijging van woningen voor Grote Gezinnen St. Laurentius' enkele kavels aan de Ign. Bispinck- laan. De Tweede Wereldoorlog In de Tweede Wereldoorlog betrok de bezetter een groot deel van Sparrenheuvel. Het terrein werd voor oefeningen gebruikt, de hofstede uitgewoond en volledig leeggeroofd, het onderhoud volledig verwaarloosd. In de naoorlogse ja ren, met hun grote woningnood, vonden enkele grote ge zinnen in Sparrenheuvel onderdak en ook het koetshuis werd aldus benut. Na de bevrijding bleek een complete restauratie al noodza kelijk. Het pand werd zowel door de gemeente als het rijk van monumentale waarde geacht. De restauratie kreeg eind jaren vijftig, begin jaren zestig haar beslag. De kerk van de Allerheiligste Drie-Eenheid In 1952 kwam een al zeer oud plan tot uitvoering: de bouw van een rooms-katholieke parochiekerk. Al vanaf omstreeks 1917 beschikte men slechts over een tijdelijke voorziening: het hotel 'Welgelegen' (waar nu Albert Heijn is gevestigd). Welgelegen was op initiatief van Ign. Bispinck aangekocht. Het hotel zelf diende als pastorie, de kegelbaan transfor meerde men tot kerkgebouw. Uitbreidingen waren op den duur niet toereikend om de groei van het aantal parochia nen op te vangen. De noodzakelijke nieuwbouw kon men echter pas realiseren toen de Bispinck Stichting dit op het terrein van Sparrenheuvel mogelijk maakte. De Nijmeegse architect Henk C. van de Leur (1898-1994) ontwierp de nieuwe kerk met pastorie. Hij had een deel van zijn opleiding genoten bij Paul Louis Denis Bellot (1876- 1944)een Franse architect die later Benedictijner monnik werd en wiens kloostergebouwen veel belangstelling trok ken en tot tal van opdrachten leidden. De jonge Van de Leur kwam bij Bellot in dienst toen deze in Oosterhout een archi tectenbureau startte. Later is hij zijn compagnon geworden. Bellot's faam beruste onder meer op de creatieve wijze waarop hij baksteen toepaste onder meer te zien in de Adelbertuskapel aan de Dennenweg. Bellot's invloed is in de parochiekerk nog wel te bespeuren, maar Van de Leur's ontwerp is soberder van stijl. Maar mogelijk is de naoorlog se schaarste aan bouwmateriaal hier mede de oorzaak van. Op 14 september 1954 kon de nieuwe kerk worden inge wijd. St. Josephschool Na de Tweede Wereldoorlog werd in de eetkamer van Spar renheuvel een kleuterklas ondergebracht. Al snel bleek dit weinig gelukkig en daarom zette de gemeente in 1956 een houten hulpschooltje neer. In hetzelfde jaar startte ook de bouw van de, eveneens door Van de Leur ontworpen, St. Josephschool als vijfklassige R.K. Basisschool. De nabije his torische oranjerie werd toen vanwege de ernstig vervallen staat met de grond gelijk gemaakt. Op 2 september 1957 werd de school door burgemeester Peereboom-Voller plechtig geopend. Kort daarna volgde de bouw van een aula. De PEIM-locatie; Kleverhof De 'Garenklos' werd in 1904 overgenomen door de Kenne- mer Electriciteits Maatschappij (KEM) die in 1917 opging in het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland. Toen het PEN in 1935 naar nieuwbouw verhuisde, bleef het fabrieksgebouw nog in gebruik als magazijnruimte en bo vendien vond de afdeling Voorlichting er onderdak. Dit fabriekscomplex had een beeldbepalend karakter, maar bleek niet geschikt om er appartementen in onder te bren gen. In 1985 besloot men daarom tot nieuwbouw. De ge meente, inmiddels eigenaar, droeg het complex over aan woningbouwvereniging Bloemendaal-Noord om hier socia le woningbouw te realiseren. J.G. Nelis bv startte met de bouw van deze 37 woningen in 1987. Een jaar later vond de officiële opening plaats. Het Centrumplan Bloemendaal Met het Centrumplan Bloemendaal wilde B&W in 1986 Bloemendaal een nieuw hart verschaffen door het terrein tussen de Ign. Bispincklaan, de Korte Kleverlaan en de Bloemendaalseweg opnieuw in te richten. Men wilde hier de woonmogelijkheden voor ouderen verbeteren, voor jon geren de doorstroming in huisvesting bevorderen, de win kelfunctie in Bloemendaal-dorp stimuleren en op het gebied van gezondheidszorg en maatschappelijke voorzieningen verbetering brengen. Dit alles leek haalbaar omdat de PEN- locatie beschikbaar was, het garagecomplex Van Loon in de verkoop kwam en de parochie een sterke behoefte had aan een praktischer gebouw. Het Centrumplan hield in het bouwen van een kleinere pa rochiekerk, van drie appartementsgebouwen, van een bibli- 14 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 16