otheek en een gezondheidscentrum; ook het project Klever hof is als een onderdeel ervan op te vatten. Uitgangspunten voor het Bispinckpark Bij de inrichting van dit gebied gold als belangrijkste uit gangspunt dat de bouw aan zou sluiten bij de directe omge ving. Voor Bloemendaal achtte men het groene karakter kenmerkend: de structuur met vijf woonkernen die van el kaar worden gescheiden door groene stroken, ook wel 'lob ben' genoemd, die zich uitstrekken van de binnenduinrand tot aan de grens met Haarlem met soms ook uitlopers bin nen de kernen. Daarin treft men nogal eens vijvers - die van groot belang zijn in het afwateringssysteem van de duinen naar de Delft. De uitloper van het Bloemendaalse Bos, die langs de Mol- laan ligt en bij de kerk eindigt, is zo'n lob die samen met de vijvers van de Bispinck's het karakteristiek van Sparrenheu vel bepaalt. Wilde de bouw aansluiten bij de directe omge ving, dan moest men hier deze groene lob behouden en zo nodig zelfs versterken. In samenhang met dit eerste uitgangspunt gold als tweede: de eis een verkeers- en zichtas vanaf het Bloemendaalse bos naar de oostelijk gelegen vijver aan te leggen en ook een voetgangersas in zuid-noord-richting (van de Korte Klever laan naar de Patna-huisjes). Als derde uitwerking van deze benadering stelde men dat de achterste vijver zichtbaar moest worden gemaakt met er omheen een wandelpad om het openbaar karakter van het gebied te be nadrukken. Om het groene karak ter van het gebied tot zijn recht te laten ko men, diende men de bebouwing te con centreren rond de plaats van de kerk én kleinere bouwblok ken te ontwerpen. Dit gebouwtype stemde meer met villa's over een en een te logge bouwmassa werd er mee voorkomen. De zeer lichte kleur van de baksteen was be doeld om het geheel een licht en luchtig karakter te geven en het omringend groen geen concurrentie aan te doen. Voorts diende de beplanting van de groene as overeen te komen met de vegetatie van het Bloemendaalse Bos. Het kerkbestuur en de aannemings maatschappij J.G. Nelis ontwikkelden samen de plannen. Als architect trok men ir. Peter van Duijn uit Santpoort aan. Bibliotheek Aanvankelijk wilde men de bibliotheek onderbrengen in het voormalige garagecomplex van Van Loon, maar toen hier een gezondheidscentrum werd gepland, kreeg de biblio theek een plaats in het woonblok aan de Korte Kleverlaan. Dit betrof de begane grond, maar dan met een schil naar buiten uitgebouwd om de vereiste ruimte (600 m2) te ver krijgen. Aldus kon de hoofdvorm van het gebouw intact blijven en in uiterlijk in overeenstemming blijven met beide andere blokken. Andere voordelen van deze opzet: de bibliotheek springt vanaf de weg goed in het oog en sluit aan de oost kant aan op een stiltegebied met vijver en bomen. Nadeel was wel dat in dit ontwerp de onder het gebouw geplande parkeerlaag verviel. Kerkbouw De nieuwe kerk werd ontworpen als een licht, transparant, functioneel en sfeervol gebouw. Opgemetseld uit lichtge kleurde baksteen vormt dit kerkje wel een contrast met haar voorgangster. Het biedt plaats aan circa 150 bezoekers en Showroom van Garage Van Loon. Opname 1954 (collectie mw. Van Loon Wim Post). Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003 15

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 17