Verzorgingshuis 'De Rijp', met aan de linkerzijde aanleunwoningen. Van Voorst Vader-Duyckinck Sander, richtte zich niet tegen het bouwen van woningen, maar wel tegen de wijze waar op het terrein werd ingericht. De Patna-huisjes, hoewel ten dele rijksmonument, zouden verdrukt worden door de te dichtbij geplaatste en te hoge woonblokken. En die hoogte deed ook ernstig afbreuk aan het zicht vanuit de Mollaan, met de indertijd door Springer zo perfect ontworpen afslui ting. Bovendien getuigde het boven Sparrenheuvel laten uit steken van een appartementengebouw van onvoldoende respect voor het inmiddels gerestaureerde rijksmonument Sparrenheuvel. Deze bezwaren, ook van andere zijden naar voren gebracht, leidden er toe iets meer afstand van de Patna-huisjes in acht te nemen en het gebouw direct ach ter Sparrenheuvel met één verdieping te ver lagen. Voorts achtte Ons Bloemendaal de procedure die leidde tot het verlenen van de bouwver gunning aanvechtbaar. Men had hierbij een 'artikel 19-procedure' gevolgd, terwijl het hier toch geen beperkt bouwplan betrof. Bij de ontwikkeling van het Bispinckpark waren immers tegelijkertijd grote veranderingen aan de orde met bovendien een sterke on derlinge samenhang. Ook was er geen nood zaak tot urgente besluitvorming. Dat er der halve geen reden was om van de 'gewone procedure' af te wijken, leidde Ons Bloe mendaal ertoe om in kort geding de Raad van State te vra gen de verleende bouwvergunning te schorsen. De staats raad gaf hier echter geen gevolg aan. Ook nu is dit te be treuren. Immers de toentertijd zo hooggestemd gewekte verwachting dat het 'groene karakter' van dit gebied behou den of zelfs versterkt zou worden, blijkt achteraf toch geen overtuigend resultaat te hebben opgeleverd. Bronnen - J.M. Apon: Sparrenheuvel, geschiedenis van een Bloemendaalse hofstede. Bloemendaal 1961. - Bloemendaals Contactblad, 1985-1993 (nr. 8, 87, 88, 98, 104, 109, 110, 1 14 en 115). - Brief uit Bloemendaal, fragmenten uit het leven van de familie Bispinck. Werkstuk van studenten aan de Hogeschool Amsterdam, studierichting Bibliotheek en Documentaire Informatie, 1991/1992. - H. van Voorst Vader- Duyckinck Sander: Nogmaals: Het 'Bispinckpark', Ons Bloemendaal 1990, jg 14, nr. 3, 7-10. - G. Verberne: Een miniatuur kapelletje in Bloemendaal Ons Bloemendaal 1981, jg 5, nr.4, 18-21. 'De Rijp', april 2003. 18 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 20