Een kerk waar men zich geborgen voelt De hulpkerk in het voormalige kegelbaangebouw van 'Hotel Welgelegen' in Bloemendaal. De geschiedenis van de parochie Vroeger hoorde de parochie van Bloemen daal bij Overveen bij de grote Staatsiekerk aan de Korte Zijlweg. In 1917 ging DOOR JOAN JALINK Oda Bonarius-Kraetzer is al vele jaren actief in de 'Parochiegemeen schap Bloemendaal'. Ze zit in het parochiebestuur, zorgt als een ware manager dat de vrijwilligers zich wel voelen bij hun activiteiten, is redactrice van het blad 'Parochie Appèl' en zingt mee in het koor. O ja, sinds 1989 is ze ook nog Buitengewoon Ambtenaar van de Burgerlijke Stand in onze gemeente. Vele honderden bruidsparen zijn door haar in de echt verbonden! Een bezig mens aan het woord. "Oda Kraetzer is mijn meisjesnaam, met een heleboel voor namen erbij, want ik was het laatste kind en mijn ouders hebben gewoon alle namen die ze nog in gedachten hadden erbij gepropt. Ik ben geboren in 1933 op het Zandvoorter- pad in Overveen, in het middelste van de drie huizen, die op het voormalige bollenveldje staan bij de RK kerk. Aan de ene kant woonde de familie Andriessen, aan de andere kant de familie Bijvoet. Toen de Duitsers in 1941 de Aloysiusschool bezetten en die drie huizen vorderden, kwa men wij terecht op de Iepenlaan in Bloemendaal. Die woning was totaal uitgewoond, maar na een opknapbeurt woonden we er heerlijk.tot ook dat pand in 1942 door de Duitsers werd gevorderd. Toen hebben we enige maan den bij vrienden aan de Julianalaan gelogeerd, en zijn daar na weer teruggegaan naar de Iepenlaan, waar we tot het eind van de oorlog in een dichtgetimmerd huis hebben gewoond. Ondanks die oorlog heb ik een heerlijke jeugd gehad. Ik ben met mijn jeugdvriend Sjef getrouwd en we zijn scouts in hart en nieren. Ik was jarenlang groepsleidster van de St. Priscagroep in onze parochie. Dat was een hele grote groep van kabouters, gidsen en pioniersters. Ook was ik ac tief in het district Haarlem, vanwaar uit ik werkte met de 'Blauwe Vogels' (dat zijn gehandicapte gidsen) en was ik secretaris van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap. Het parochiewerk Toen onze kinderen een beetje groter waren, ben ik heel diep in het parochiewerk gedoken, dat ik inmiddels 32 jaar doe. Niet omdat ik zo'n 'vrome ziel' ben, maar ik vind het nog steeds de moeite waard om me voor een geloofsge meenschap van mensen in te zetten. Vanaf de jaren zeventig hebben wij een hele zelfstandige parochiegemeenschap opgebouwd, met veel gemotiveerde mensen. Zelf maak ik al heel wat jaren deel uit van het pa rochiebestuur, dat bestaat uit een pastor, de pastoraal werk ster, vier afgevaardigden van de Dennenweg plus vier van het Bispinckpark. Deze groep is voornamelijk bezig met be stuurlijke zaken als financiën, gebouwen en nu met het sa mengaan van de twee kerkgemeenschappen. De pastorale zorg is grotendeels uitbesteed aan de pastoraatsgroep, die uit zes mensen bestaat. Dat is eigenlijk de spin in het web, daar komen alle lijntjes bij elkaar. Daar ligt een groot deel van mijn activiteiten. De huidige situatie De grote kerk die in dit gebied stond, was vanaf het prille begin (1954) heel slecht gebouwd, er ging een kapitaal aan energie in. Het was oorspronkelijk een kerk met 900 zit plaatsen en een enorm priesteraltaar, terwijl je bij wijze van spreken geen priester meer hebt. Het aanzicht was voor sommigen bepalend, maar wij waren er niet rouwig om toen het gebouw werd afgebroken (in 1989); voor ons was het echt een onhoudbare situatie vol zor gen. Het heeft nog lang geduurd voordat deze kerk er uiteindelijk stond. Dan lag de ge meente weer dwars, dan weer het bisdom, het was echt een ramp. Maar nu is het ge bouw er. Ik begrijp best dat de buitenkant misschien niet de schoonheidsprijs krijgt, maar het voelt goed, het is een prettige kerk, en die glas-in-loodramen maken het geheel af. 20 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 22