Bloemendaal onder de naam 'Parochie van de Allerheiligste Drie-Eenheid' als eigen paro chie van pastoor Laurentius Willenborg verder. De kegel baan achter 'Hotel Welgele gen' in Bloemendaal (waar nu Albert Heijn is) functioneerde als kerk, en het hotel werd pastorie. Twee ongetrouwde dames Bispinck lieten per tes tament alle grond van 'Spar- renheuvel' aan de RK-parochie na. Een heel bezit, dat werd ondergebracht in de zogehe ten 'Bispinckstichting' (1926) met de opdracht: bouw een nieuwe kerk. Bij die bouw van de huidige kerk is de Bis pinckstichting opgeheven. Oorspronkelijk had men ge dacht een kerk te bouwen in de buurt van de Wildhoefvijver, maar na de schenking van de dames Bispinck werd dit plan gewijzigd in het terrein rond 'Sparrenheuvel'. Dom Paul Bellot o.s.b. maakte een ontwerp voor een heuse kathedraal! In 1937 volgde een eerste ontwerp door architect H.C. van der Leur, met 'Sparrenheuvel' als pastorie. 24 April 1940 mocht de aanbe steding van deze kerk plaatsvinden. Een grote dag! Enkele dagen later brak de Tweede Wereldoorlog uit, dus weer geen kerk. In die tijd werd er heel veel gekerkt en dat kleine 'kegel baan-kerkje' barstte bijna uit zijn voegen. Ons Adelbertus- kerkhof, met de mooie kapel, lag aan de Dennenweg. Aan de overkant stonden twee huizen die bij de pa rochie hoorden. En wat nu de kerk is aan de Den nenweg, was toen het parochiehuis 'Campagna'. Om het volle kerkje 'achter het hotel' wat te ontlas ten is daarin toen de roomskatholieke hulpkerk aan Ziekentriduüm in de hulpkerk achter 'Hotel Welgelegen' (AVK, coll. Bloemendaal). de Dennenweg gevestigd. Een kapelaan van hier deed daar de zondagsmis. Daar was ook de Theresiaschool voor meis jes en aan de overkant de Adelbertusschool voor jongens. Ik heb op die meisjesschool gezeten en Sjef zat op de jon gensschool. In 1954 kon eindelijk de grote kerk bij 'Sparrenheuvel' worden gebouwd, op het terrein van Bispinck, naar een tweede ontwerp van architect H.C. van der Leur. In 1958 heeft het bisdom de hulpkerk tot eigen parochie geïnstal leerd. Vanaf die tijd hadden we dus twee zelfstandige pa rochies in Bloemendaal. De tijden zijn veranderd, het kerkbezoek is ernstig terugge- St. Adelbertscampagna aan de Dennenweg. Tekening van de parochiekerk bij 'Sparrenheuvel'. Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003 21

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 23