De bouw van Bloemendaals Arcadië Het Openluchttheater Caprera als een compromis van natuur en kunst Henri Spijkerman Het was slechts een paar jaar na de Tweede Wereldoorlog dat enkele vermogende inwoners van Bloemendaal het plan opvatten om de gemeente te verrijken met een openlucht theater. De schitterende natuur die in Bloemendaal zo rijke lijk aanwezig was, zou zich uitstekend lenen als decor voor toneel-voorstellingen en openluchtconcerten. Het idee kwam niet uit de lucht vallen. Tientallen jaren eerder had de puissant rijke zakenman Julius Carl Bunge de beschikking over een eigen openluchttheatertje op het terrein van zijn welhaast legendarische landgoed Kareol in Aerdenhout. Het enorme landgoed moest in de opvattingen van Bunge, die van 1904 tot 1934 voorzitter was van de Nederlandse Wagner Vereniging, de burcht Kareol uit Richard Wagners opera 'Tristan und Isolde' voorstellen. Bunge overleed in 1934, maar de legende van Kareol leefde nog lange tijd voort. De bouw van het openluchttheater in Bloemendaal, maart 1948. De zitplaatsen worden uitgezet en het consumptiegebouwtje is in aanbouw, mei 1948. Van Altena bestuurt de grote wals. Financiën En in de nadagen van de glorietijd van Kareol koesterde architect Auke Komter een ambitieus plan voor een open luchttheater binnen de aanleg van een nieuwe badplaats aan de kop van de Zeeweg in Bloemendaal aan Zee (193S). Maar net als een dergelijk plan in Zandvoort mislukten alle pogingen in die richting. Omdat het duinterrein van de gemeente Bloemendaal zo bijzonder geschikt was voor de bouw van een openluchttheater, meende men dit idee nu eens daadwerkelijk te moeten uitvoeren. In Bloemendaal moest het dit keer dus lukken. Voor de bouw van het openluchttheater viel het oog op een locatie aan de voet van het Koninginneduin en in de onmiddellijke nabijheid van het befaamde Kopje van Bloemendaal. Dit schitterende particuliere terrein aan de Hoge Duin en Daalseweg, dat van nature uitstekend geschikt was voor een openluchttheater, lag ingesloten in een stuk duinterrein en was van de weg af niet zichtbaar. Hier, bij het Wilhelmi- naduin, bevond zich een zandafgraving (de vroegere gemeentelijke 'Zanderij' (1900) nu Wilhelminapark gehe ten) Daarin was de ruimte voor een kom vormige aanleg, waarin het openluchttheater als een amfitheater zou worden gebouwd. Het oorspronkelijke idee was ontsproten aan de 26 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 28