vindingrijke geest van wethouder Van Geluk. Zijn bedoeling was niet zo zeer de bouw van een groot theater, maar meer een natuurmonument met enige bebouwing. Bij dergelijke plannen vormen de financiën meestal het grootste struikelblok. Van Geluk schat te het benodigde kapitaal in eerste in stantie op f. 75.000,-. Hij meende dat het theater uitsluitend door particulie ren moest worden bekostigd. Zijn plan van aanpak behelsde dat aan de rijke ingezetenen van de gemeente een donatie van f. 1000,- werd ge vraagd. De gelden zouden vervolgens in de gemeentekas worden gestort, omdat het in zijn bedoeling lag het gemeentebestuur met de bouw van het theater te belasten. De uitvoering zou worden opgedragen aan de dienst Publieke Werken. Door de energieke aanpak van de wet houder en de welwillende medewerking van 84 ingezete nen kreeg het Bloemendaalse gemeentebestuur reeds in de raadsvergadering van 19 februari 1948 een bedrag van f. 84.000,- aangeboden. Een vergezellende oorkonde ver meldde de namen van de schenkers. In luttele weken was Van Geluk er in geslaagd dit enorme bedrag bijeen te verza melen. Nog geen halfjaar later, op 16 september 1948, mocht de raad nog eens zes schenkingen van particulieren met een totaalbedrag van f. 6000,- ontvangen. Het particuliere iniatief was in Bloemendaal altijd al groot, maar dit sloeg werkelijk alles. De burgemeester, jhr. mr. C.J.A. den Tex, constateerde dat hij in zijn reeds 17 jaar durende burgemeesterschap niet eerder zo'n 'prettig' agen dapunt had mogen voorzitten. Het openluchttheater diende in zijn opvattingen een cultuurcentrum te worden en zou tevens een bron van inkomsten voor de gemeente vormen. De gemeente Bloemendaal wenste daarom voortvarend te werk te gaan. Zij zou het openluchtdieater als een geschenk van de Bloemendaalse burgerij ter gelegenheid van het vijf- tigjarig regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina aan de gemeenschap aanbieden. De bouw Initiatiefnemer en wethouder Van Geluk bleef nauw betrok ken bij de werkzaamheden, die hoofdzakelijk door de dienst Publieke Werken werden uitgevoerd. De Bloemendaalse ambtenaar ing. A. Bos was verantwoordelijk voor de eerste schetsontwerpen. Veertig jaar na dato geeft een door zijn hand opgetekend bouwverslag een gedetailleerd inzicht in Een toespraak door burgemeester jhr. mr. C.J.A. den Tex voor raadsleden en genodigden ter gelegenheid van de eerste steenlegging van het openluchttheater, 15 april 1948. de bouwwerkzaamheden. Hieraan zullen ook enkele anek dotes worden ontleend. Een en ander geschiedde onder het toezicht van architect A.P. Smits in Aerdenhout, die tevens tuinarchitect was. Men dient zich te realiseren dat de ambtenaren bij publieke werken in Bloemendaal over geen enkele ervaring met der gelijke werkzaamheden beschikten. Nog voordat de officiële goedkeuring van de verschillende instanties was verkregen, begon men half maart 1948 met het uitgraven van een schitterend gelegen duinkom in de voormalige zanderij. Er moest maar liefst 24.000 m3 zand vanuit de grote kuil in het 'Zandgat' worden verzet. Het meeste niet ver, want 18.000 m3 uitgegraven zand werd aangewend voor onder meer het verhogen van het omliggende gedeelte, dat de achterwand van de duinkom vormde, recht in het zicht van het publiek. Slechts de resterende 6000 m3 zand moest daadwerkelijk worden afgevoerd. Er ontstond een enorme bouwput. Om verstuivingen te voorkomen werd op het met zand opgespoten terrein zwarte aarde voor de toekomstige beplanting aangebracht. In het bijzijn van de raad werd op 15 april 1948 door de echtgenote van wethouder Yan Geluk de eerste steen in de voorgevel van het kleedhuis gelegd. Later is nog een koker ingemetseld met een naamlijst van de Bloemendaalse stich ters. Waar precies, is geheim gebleven. In een toespraak benadrukte de burgemeester dat toneel schrijvers en regisseurs een band dienden te scheppen tus sen natuur en toneel en dat voor die uitdaging het Bloemen daalse openluchttheater borg stond. De vondst van dit unieke plekje te midden van ongerept duinschoon was toe Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003 27

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 29