me hoeveelheden - bijna bergen hoog - van in de oorlog in Zandvoort gesloopte woningen. Zo werd keer op keer geïllus treerd hoe creatief de bouwers van het openluchttheater in deze moeilijke tijden te werk moesten gaan. Daarbij werden soms staaltjes van ware werkmanskunst vertoond. Ook de aanleg van een vijver was nieuw. Een aardige bijkomstigheid was dat tijdens de koude en donkere win terdagen het theater door inundatie van het speelveld en de vijver als een ijsbaan dienst zou kunnen doen. De bouwkosten werden zo laag mogelijk gehouden. In zijn geheel werd een som van f. 30.000,- besteed voor de aankoop van materialen en planten. De rest van het totale beschikbare bedrag ging op aan ar beidsloon. Binnen enkele maanden was temidden van ongerepte duinen een architectonische schepping van onge kende schoonheid tot stand gekomen, die zij weerga in Nederland nauwelijks kende. Diep in een begroeide vallei was een imposant toneel gecreëerd met de daarbij behoren de accommodatie en een natuurlijk decor. Het openlucht theater in Bloemendaal kon zich onmiddellijk aan de top plaatsen van de openluchttheaters in Nederland. Zo direct na de Tweede Wereldoorlog waren dat er ruim twintig in aantal. Het unieke aan de Bloemendaalse situatie was dat de financiering in korte tijd door de ingezetenen was bijeen gebracht. En alhoewel men de natuurlijke omgeving mee had, oversteeg het resultaat iedere verwachting. Avondvoorstelling 'AMidsummemightsdream' van Shakespeare door het Engelse toneelschap 'The Young Vic' in het Bloemendaalse openluchttheater op 4 juli 1950. Overzicht van geparkeerde auto's op de Midden Duin en Daalseweg nabij de Zomerzorgerlaan. Indeling Het bouwplan voorzag in goed begaanbare wegen, zodat het theater ondanks het heuvelachtige terrein gemakkelijk te bereiken zou zijn. Achter de ingang lag het parkeerterrein voor de artiesten, waar ook vrachtwagens en touringcars konden komen. Door een tunnel bereikten zij de kleedka mers. Vandaar konden de artiesten door een tweede kleine tunnel, die bovengronds aan weerszijden geflankeerd werd door een pad, het toneel opkomen. Deze tunnel was overi gens groot genoeg om een paard en wagen door te laten. De verbinding door middel van tunnels in plaats van paden gaf het terrein meer beslotenheid en bevorderde een goede akoestiek in de duinkom van het openluchttheater. De heu vel achter het speelveld, eigenlijk een begroeide zandrug waardoor de tunnel liep, zorgde ervoor dat de kleedkamers en de gebouwtjes bij de ingang aan het oog van het publiek in het openluchttheater werden onttrokken. De natuur en de Bezoek van H.M. Koningin Juliana aan het openluchttheater op 5 juli 1951, verwelkomd door A. van Geluk, voorzitter van de Stichting Openluchttheater Bloemendaal. door de mens aangebrachte kunstige scheppingen waren in dit stukje Bloemendaals duingebied op treffende wijze sa mengegaan. Het theater had een eenvoudige constructie. Zij werd ge bouwd in de vorm van een amfitheater, hetgeen betekende dat de theaterruimte het formaat van een halve cirkel kreeg. Tegen de hellingen van de duinpartij werden de zitplaatsen aangebracht, vijftien rijen hoog, die plaats moesten bieden aan ruim 1100 toeschouwers. Door de bijzonder mooie lig ging in een duinkom met hoge wanden, kon het publiek vanaf de zijden van de kom het spel aan hun voeten gade slaan. De zeewind kreeg er weinig kans en de bezoekers za ten zeer beschut. Bij de bouw was rekening gehouden met Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003 29

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 31