Niet gezocht, toch gevonden Ton Faase en Wim Post Bij hun werkzaamheden om zeventiende-eeuwse akten toegankelijk te maken, waarover u in het vorige nummer werd geïnformeerd, stuitten Ton Faase en Wim Post op een tekst die niet thuishoort tussen de gearchiveerde stukken die alle betrekking hebben op zakelijke transacties. Dit zal een ieder wel duidelijk worden die zich de moeite geeft de tekst te ontcijferen. 'Op huyden compareerden voor schout ende schepenen van Tetrode Aelbertsberg ende Vogelensanck gelegen in de heerlijckheyt van Brederode int graeffschap van Hollandt Geertie Thijss, weduwe van Cornelis Lourensz, out XLIX jaren ende Lysbeth Goverts weduwe van Cornelis Thuyl, out XXXV jaeren ofte daeromtrent, buyrvrouwen onder Tetrode voorsz. Dewelcke ter instantie ende versoecke van Angeniesie Tijssen dochter, geboortigh van Bree ende mede gewoont hebbende voor bleyckmeyt onder den voorsz. Banne van Tetrode, bij gestaeffde eede haer wettelijck affgenomen hebben gecertificeert, getuyght ende verclaert het waer ende waerachtig is, dat sy getuygen op den XXVen October in den jaere XVI seven en sestigh lestleden, wesende dinghsdagh, als gebuyrvrouwen sijn versoght geweest te samen bij de requirante, woonende als daer in de huysingh van de voorsz. Lijsbeth Goverts, ende comende bij de requirante selve hebben vinden sitten haer berijd ende tot den arbeyt omme van kinde te verlossen daer van sy beswangert was, dat voorts is gebeurt dat den arbeyt de requirante soo fortselijck ende heftigh aen- drongh, dat sij getuygen genootsaeckt wierden de hande aen de requirante te moe ten slaen ende deselve in haer barensnoot te adsisteren eer dat een vroetvrouw alda- er present conde gecregen werden, edoch onder protestatie dat sij getuygen de requirante niet wilden helpen voor ende al eer sij verclaert hadde wie de vader vant kint was daer mede sij sat, ende dat daer op de requirante sittende in haere swaerste noot ende grootste extremiteyt van baeren, dat tusschen doot ende 't leven geen onderscheyt was, met luyder keele ende hooge woorden in haer getuygens presentie ende bijwesen uyt riep ende verclaerde dat eenen Jan Kortrock, woonende tot Bree, was de vader van haer vrugt daer van sij beswangert was, sonder dat sij haer leven met iemandt anders vieselij ck hadde geconverseert ende dat sij Angeniesie Tijssen daer op wilde leven ende sterven, welcke verclaeringh alsoo bij de requirante strative malen gedaen sijnde, verclaren sij getuygen het uytterste werck aen de requirante te hebben gedaen ende haer soodanigh geadsisteert, dat de requirante eyntelijck is verlost van een welgeschapen soon, compareerde mede Olivier Gerritsz, bleecker in Tetrode, onse mede confrater int Schependom, ende heeft bij den eet als schepen gedaen verclaert dat de requirante voort verlossen van haer voorsz. Kindt voor bleeckmeyt heeft gedient ende gewoont op sijne bleyckerij omtrent den tijt van ses maenden ende noyt aen de requirante anders heeft gesien ofte bevonden als dat deselve haer in haeren handel ende wandel eerlij ck getrouw ende deuchtsaem gedragen ende gecomparteert heeft. Soo waerlijck mogte haer Godt almachtich helpen. Ten oirconde deses bij Schout ende Schepenen voornoemt dese geonderteyckent op den XVen february anno 1668.' w.g. Josias van Duyssen, Gerrit Michielse, Pieter Verschueren, Arij Claesse, Tobias Voet (bron: ORA 1070 folio 46 verso) Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003 37

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 39