deling-reactie-oproe Tuinmanshuisjes Van de heer G.H.M. de Waal Malefijt ontving onze secretaris mevrouw Patijn een aanvulling op het artikel over tuinmanshuisjes in het vorige nummer van dit tijdschrift. Het hierna volgende is daaraan ontleend. "Ik heb weer met veel plezier het laatste blad gelezen en kwam tot de ontdekking dat de 'tuinmanshuisjes' aan de Korte Zijlweg van 'Vaart en Duin' er niet in stonden. Het geval wil dat ik jaren geleden drie foto's heb laten in lijsten, die betrekking hebben op mijn ouderlijk huis. Van één hiervan heb ik zojuist een kopie kunnen laten maken, zelfs iets groter dan het origineel. De techniek staat voor niets, want ik hoefde de foto gelukkig niet uit de lijst te laten halen. De situatie op de foto is van voor mijn geboortejaar, 1920, want de dienstbode voor onze huisdeur is Margje, en van haar heb ik slechts uit de verhalen gehoord. Verder is er de bakker (w.s. Tuilenaar) en de melkboer (van de Sierkan uit Haarlem, die kwam iedere dag en op zaterdag zelfs tweemaal aan de deur)De derde handkar kan ik niet thuis brengen. Tussen ons huis en het eerste tuinmanshuis stond een groen geverfde houten schutting. Ik herinner mij in die schutting slechts één deur, de laatste op de foto en die gingen wij door om via een open (speel-)ruimte in de keuken bij de familie Cassee te komen. Dat was een warm, hartelijk, kin derrijk gezin; ik herinner mij alleen nog Frederiek en Sjaan, bevriend met en in de leeftijd van mijn bijna zes jaar oudere zusje. (Na het overlijden van mijn moeder in 1970 hebben wij nog even een kort contact gehad.) Samen met het gezin Cassee waren wij de enige protestanten in de 'roomse' enclave. En dat betekende wat in die tijd! Daarnaast woonde de familie Floren, ik dacht met één zoon, met wie wij veel minder contact hadden. Aansluitend aan deze twee huisjes was er nog een paardenstal, dan kwam een stukje gras en een grote kastanje vlak voor het begin van de Ramplaan. swMlaHi «feoBÉaag?u kt InHfli 38 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 40