Van Sint Josephschool (1953) naar de Josephschool (2003) Nell Brinkman-Baas De vijftigjarige geschiedenis van de Rooms Katholieke Sint Joseph- school, toen nog een School Vbor Bijzonder Lager Onderwijs, naar een moderne Basisschool is rijk aan anekdotes en verhalen. Dat kan niet anders met een school die startte in Sparrenheuvel en via barakken tweehonderd meter in oostelijke richting over het voormalig landgoed van de erven Bispinck schoof. Het huidige schoolgebouw is net voor de derde keer uitgebreid en herbergt momenteel zon 250 leerlingen. Juist in september van dit jaar viert de school haar 50-jarig bestaan. Nell Brinkman-Baas, oud leerkracht, doet verslag. De Sint Josephschool op schoolreis. Links Nell Brinkman, rechts G. Bartelsman. In 1953 startte de Sint Josephschool met een hoofd en één leerkracht. Het hoofd was G. Bartelsman, zijn eerste leer kracht Paula Bekooy. De locatie was uniek: Sparrenheuvel. De school behoorde bij de Parochie van de Allerheiligste Drie-Eenheid, waar de Zeereerwaarde prof. dr. Olierook pastoor was. Zelf werd ik in 1955 aan de school benoemd. In 1954, pas afgestudeerd en nog negentien jaar, had ik bij de Sint Jo sephschool gesolliciteerd. Maar toen werd ik te pril geacht. Wel werd ik toen benoemd aan de Lagere Meisjesschool in Alkmaar. Bij de volgende poging, het jaar daarop, had ik meer succes. Eigenlijk wilden de zusters van de Lagere School in Alkmaar mij niet laten gaan, maar een school zo dichtbij mijn ouderlijk huis en nog wel een gemengde school, leek mij ideaal. Van 1955 tot 1996 heb ik het reilen en zeilen van de school van dichtbij mee mogen maken. Een belangrijke doelstelling van de Sint Josephschool was het kind een veilige plek te bieden waarin het zich optimaal kon ontplooien. Een school die moest bruisen van de activiteiten. Werken in Sparrenheuvel betekende werken in overvolle kamers. Het betekende ook dat we bij regen eerst aan de slag moesten met emmer en dweil om te voorkomen dat we les moesten geven in een zwembad. De school groeide snel en al spoedig moest de eerste noodbouw een houten ba rak geplaatst worden. Vanaf 1956 kon het nieuwe school gebouw worden betrokken. De barakken en de lokalen in Sparrenheuvel bleven echter nodig. Er moest in de loop van de tijd zelfs een tweede barak met wederom twee lokalen worden geplaatst. Groei betekende niet alleen meer klassen, maar ook grotere klassen. Een klas van vijftig kinderen of meer was eerder regel dan uitzondering. In 1957 werd ik ontslagen. Niet wegens onvoldoende prestaties. Nee, ik ging trouwen. Zo was dat in die tijd. Bij het kerkelijk huwe lijk kregen we een mis met drie voorgangers, werd de rode loper voor ons uitgelegd en waren alle communicantjes van dat jaar bruidsmeisjes. Uiteraard allemaal keurig in het wit. In 1959 werd mijn echtgenoot aan de school be noemd. Zo kon ik wat er op de school gebeurde weer van nabij volgen. Vaak van heel dichtbij, als vaste invalkracht. Invallen vond ik echter lang niet zo leuk als het hebben van een eigen klas. Na pre cies tien jaar werd ik opnieuw benoemd. Nu voor vast. Mijn man werkte inmiddels in het voorgezet onderwijs en mijn drie kinderen zaten alle drie op.de Sint Josephschool. Graag wil ik stilstaan bij enkele van de vele bijzondere gebeurtenissen die op en rond de school plaatsvonden. De klassen waren behoorlijk groot. Het gemiddelde 6 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 8