was vijftig. De schooltijden waren van 9 tot 12 en 's middags van 2 tot 4 uur. Ook de zaterdagochtend hoorde er nog bij, maar daar kwam in de jaren zestig verandering in. Na verloop van tijd ble ven meer en meer leerlingen over. De middagpauze werd daarom verkort naar half twee en wat later zelfs naar kwart over een. De reden voor het overblijven was geheel in de geest van de tijd. Steeds vaker werkten beide ouders en leerlin gen kwamen vanuit allerlei richtingen: Haarlem, Santpoort, Overveen en Aerdenhout. Omdat de Sint Josephschool als doelstel ling had gekozen te 'bruisen' werden er vanaf de start bijzondere activiteiten georganiseerd. De school liep daarmee voorop in de regio en wist daardoor een geheel eigen sfeer te creëren. Slotouderavonden De slotouderavonden waren een grote happening. Het wa ren avonden aan het einde van het schooljaar, waarop de leerlingen dansten, zongen en toneelspeelden. Zoveel mo gelijk leerlingen deden mee. Vaak allemaal. De zaal zat vol met trotse ouders. Ooit begonnen we op de Donkerelaan maar al snel werd het het Minervatheater in Heemstede. Toen dit gesloten werd, zijn we in de Stadsschouwburg van Haarlem beland. De aula's van het Coornhert- en het Lorentzlyceum waren de volgende locaties. Op zo'n avond was het een plechtig moment, afscheid te nemen van de zesdeklassers. Daar stonden ze dan op dat grote toneel, best wel gespannen. Het eind van hun lagere schooltijd; op naar de volgende stap. Orde Heel wat jaren luidde de heer Bartelsman bij aanvang van de school de bel. Zo'n echte schoolbel met houten handvat. Die bel is er nog steeds. Op zijn teken gingen alle leerlingen dan op de speelplaats bij de eigen leerkracht in de rij staan. Bij de tweede bel monden dicht en in de rij naar binnen. Er waren in de jaren zestig Hurons. De naam stond voor Hulp Rond School. Het waren leerlingen uit klas zes die de leer krachten bijstonden op de overvolle speelplaatsen. En ge speeld werd er. Naast de speelplaats en op het landje naast de school, bij de vijver achter de kerk, in het kleine bos daarachter, bij de smederij van Patna in de tuin voor de kerk, op het parkeerterrein; overal zag je kinderen. De Hu rons waren herkenbaar aan een rode sjerp met groene Iet- Een Sint Josephviering, met als dirigent de heer Bomewasser, zangleraar van de school. ters. Ze beslechtten onder meer de kleine ruzietjes en lagere klassen konden hen om hulp vragen. Schoolmissen en Josephfeest In de eerst jaren waren er schoolmissen. Om acht uur. Na de mis op school je brood opeten. Je moest immers nuchter zijn om ter communie te kunnen gaan. Dan nog even de speelplaats op en dan de klas in. In mijn herinnering waren ze dagelijks, maar dat is niet waar. We gingen ook school- biechten. Met de hele klas naar de kerk om daar alleen in de biechtstoel je 'zonden' aan de kapelaan op te biechten. Toen het kerkbezoek minder werd, bleef het Josephfeest bestaan. Hierbij gaat de school nog jaarlijks naar de kerk op 19 maart. Daarna brak het feest op school los. Een feest voor iedereen. Een spel voor de hele school, sporten, film kijken, toneel door leerkrachten, noem maar op. Eerste Communie Lange tijd waren de Eerste Communie en het Heilig Vorm sel gebeurtenissen die helemaal vanuit school werden voor bereid. De leerkrachten van de groepen werkten daar met de kinderen naar toe. Iedere leerling deed immers zijn of haar communie. Nu zijn het gebeurtenissen die volledig naast de school staan. Ziekentriduüm De kerk van de Allerheiligste Drie-Eenheid was jarenlang de bakermat voor het jaarlijks ziekentriduüm. Een begrip. Drie dagen lang waren langdurig zieken te gast in de kerk van 's morgens negen uur tot 's middags drie uur/half vier. Het was bij de kerk dan een komen en gaan van ziekenauto's en grotere auto's van particulieren. De leerlingen moesten dan keurig langs de rand van het parkeerterrein lopen met de Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 2, zomer 2003 7

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 9