en luiken, op het dak is een luidklok. Over de datering van het boerde rijtje verschilt men van mening en de Rijks dienst voor de Monu mentenzorg beschrijft het als stammend uit de 17e of 18e eeuw. Vanaf 1939 is het gebouw een vast honk voor de Scou tinggroep Elswout. In 19S9 verwierf de ge meente Bloemendaal het eigendom en wordt het deels verhuurd. Bleek en Berg in 1950. Boerderij Bleek en Berg Bergweg 3, 2061 KB Bloemendaal, rijksmonument 'Hier maeckt men 't lijwaet wit, Hier bleijkt men 't graeuwe garen'. Met dit citaat van Samuel Ampzing begint mr. C.W.D. Vrijland zijn artikel over Bleek en Berg in het Jaarboek Haerlem 1986. De naam van de vroegere bleke- rij/buitenplaats/boerderij is ontleend aan de functie van het omringend grondgebied aan de voet van de duinen tussen het meertje van Caprera en 'Meerenberg' (PZ-terrein)De oorspronkelijke blekerij werd begin 19e eeuw steeds min der rendabel en er werd een buitentje gesticht waarbij de oorspronkelijke 'boerenwooning' werd omgetoverd tot 'Heerenhuyzinge', compleet met boomgaard, moestuin en zelfs 'starrebos'. Het ging de eigenaars niet goed en in de loop van de jaren verwerd het buiten tot boerenwoning en ging het langdurig in de verhuur als jachthuis. In 1879 werd het verkocht aan Willem Borski II die er zijn Elswoutse bezittingen mee vergrootte. De heer Vrijland vertelt dat daarna grote zorg aan de boerderij werd besteed. De wankele koestal werd vervangen door een bakstenen gebouw, toen in het bijzijn van Vrijlands vader (die rentmeester was van Elswout) de stier die er op stal stond aan zijn kettingen begon te rukken. Die stalling is inmiddels weer verdwenen. In deze historie van de 'rise and fall' van Bleek en Berg zijn we inmiddels weer aan de neergang bezig. Het huidige gebouw verkeert in originele staat, maar is zeer slecht onderhouden. De boerderij is een langhuis- type, een laag gebouw met topgevels. In de ramen van de benedenverdieping zijn kleine roeden aangebracht Jachtduin Bergweg 30, 2061 KB Bloemendaal, rijksmonument De goed onderhouden, kleine woning 'Jagtduin', gelegen bij de ingang van de Bergweg, stond in de 19e eeuw ook als 'Herderij' bekend. Het huis staat beschreven als 'bekende en vermaarde boerenwoning, met schuur en hooischelf aan het bospleintje in het dal'. De huidige eigenaars kunnen de luidklok op het dak dateren; de tekst luidt: 'erven Alewijn- Crombagh 1738'. Het jaartal 1735 wordt genoemd als jaar van bouw. In de tuin bevindt zich een bakhuisje in originele staat. In 1995 heeft een grote verbouwing plaatsgevonden tot 'Villa Jachtduin'. Daarbij werden er geen staldelen ge vonden, maar wel sporen die er op wijzen dat er honden (of fazanten) voor de jacht werden gehouden. Jachtduin, foto 2003. 12 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, i-ierfst 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 14