Landgoed Mariënbosch Boekenroodeweg 50-52, 2111 HN Aerdenhout Het oorspronkelijke huis op deze plek was een hofstede uit 1600, met een jachthuis en een boerenwoning. Onder de schuur, de voormalige kaasmakerij, zijn de oude gewelven nog te zien (zie foto)Deze he renhofstede Mariënbosch is in 1910 ver brand en onmiddellijk daarna weer opge bouwd, nu met een plat dak. Cornelis Warmerdam, telg van het aloude boeren geslacht Warmerdam en gehuwd met Dina Cazander, werd toen aangezocht hier te komen boeren. Zijn zoon Leen beheerde de melkerij Mariënbosch aan de Boekenroode weg (waar nu de school de Montessori- mavo is). Wegens verdroging van de wei- j De noordgevel van boerderij Mariënbosch, in 1940, kort voordat de arcjhitect Vim Kempen de den door de wateronttrekking m de dumen 1 verbouw tot woonhuis ontwierp. Op de voorgrond zijn zoontje (AvK, coll. Bloemendaal). is de familie Warmerdam hier in 1942 ge stopt met boeren en vertrokken naar de boerderij Wassenaar in De Zilk. Vlak daarna is het huis door architect W.H. van Kempen uitgebouwd tot het fraaie landhuis dat het nu is. De Oase Eerste Leyweg 9, 2114 BH Vogelenzang Het huis waarin Pannenkoekenrestaurant/Uitspanning 'De Oase' is gevestigd, is een boerderij van het langhuistype met een zomerhuis. Het dateert uit de jaren vijftig van de 19e eeuw. Door de vondst van bouwfragmenten, verbrande ste nen en potscherven is het aannemelijk dat er op dezelfde plek een oudere boerderij heeft gestaan. Het land dat vroeger bij deze boerderij hoorde is nu in het bezit van de Am sterdamse Waterleidingduinen. De boerderij en het nabijge legen Mariënduin waren vroeger bezit van de familie Van Lennep. Het was de welbekende prof. Jacob van Len- nep die samen met een Engelse ingenieur een manier ontwikkelde om schoon grondwater aan de duinen te onttrekken. Hij stond toe dat men het land van de boerderij in gebruik nam. Dat land draagt nu de naam 'Adamsstort', aangezien het zand dat uit de Oranjekom (een van de verzamelbekkens) vrijkwam alsmede uit de kanalen die in de Waterleidingduinen zijn gegraven op dit land werd gestort. Een agrarisch bedrijf was toen technisch onmogelijk, want het vee moest helemaal naar de andere kant van Leyduin. Tot 1910 woonde er een familie Hulsbosch met twee on getrouwde zoons. Zij waren de laatste boeren. Vanaf 1947 fungeerde de boerderij als theehuis en vanaf 1983 als pannenkoekenrestaurant (Gert Kol, Ons Bloemendaal, lustrumnummer 1997 Vogelenzang). Keldergewelf in boerderij Mariënbosch. De Oase, west zijde. Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003 19

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 21