Boerderij J.A. van Schaik. Boerderij familie Mense Vogelenzangseduinweg 1 en la, 2114 AS Vogelenzang, rijksmonu ment Deze kleine woning uit omstreeks 1850 behoort tot het landgoed Huis te Vogelenzang. Het gebouw heeft een zadeldak en topgevels en kleine vensters onder verdeeld met roeden. Eertijds was dit een boerderij met ernaast een hooiberg. Later werd het huis uitge rust met een loketje waar men versnaperingen kon kopen. De bewoner toen was Herman Mense sr. Later is er schuin tegenover de houten uitspanning Panneland gebouwd. De woning is in tweeën ge splitst. Boerderij J. A. van Schaik Tweede Doodweg 24-28, 2114 AP Vogelenzang, rijksmonument Deze 1 7e eeuwse boerderij, type langhuis, ligt aan de Doodweg vlak tegenover het landgoed Huis te Vogelenzang, waar zij sinds 1806 pachtboerderij van is. Als bouwjaar wordt 1672 vermeld. De boerderij is nog steeds een wer kend bedrijf met vleeskoeien en ruim honderd schapen. Het woongedeelte en het verbrede staldeel (het muurwerk van de stal is deels vernieuwd) zijn overkapt door met riet ge dekte daken met daarop een bakstenen nokvorst en wolfs- einden. De twee aanbouwen die zich aan de zuidzijde be vinden, respectievelijk een wind- of klompenhok en een 19e eeuws zomerhuis, zijn ook zogeheten wolfsdaken met rode oud-Hollandse pannen. Al die verspringende daken bij elkaar bieden een schilderachtige aanblik. Vroeger heeft er een karnmolen gestaan, die werd aangedreven door een paard (zie Ons Bloemendaal, winternummer 1997). Het woongedeelte met aan de buitenzijde een wit en zwart gepleisterde plint heeft verschillende vensters met meerdere ruiten, waaronder hoge opkamervensters en getoogde kel dervensters. In de kopse gevel is een toegangsdeur. Boerderij familie Mense. av;: •■t.-.caasr.'ssa»■M.—ijii-.» Tekening Tinton Pieck van de boerderij J.A. van Schaik. Boerderij familie Mense. Bijgevoegde tekening van Anton Pieck geeft een winters beeld. Tijdens de Open Monumentendag wordt in het be- drijfsgedeelte door de heer Van Schaik een rondleiding ge geven. Ons Bloemendaai,, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003 23

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 25