Boerderij Maria's Hoeve, verdwenen uit Bloemendaal Door Joan Patijn In het Jaarboek Haerlem 1974 vertelt mej. A.M.G. Nierhoff behalve over de boerderij 'Veen en Duin' in Bloemendaal ook over een verdwe nen boerderij. Hieruit citeren wij een gedeelte. 'Het was in het laatst van de vorige eeuw dat de toenmalige eigenaar van de gronden, jhr. Jacob Constantijn Teding van Berkhout, 's zomers wonende op het buiten Dennenheuvel aan de Dennenweg, een boerderij had laten bouwen waar van het woonhuis dicht tegen de spoorbaan lag. De boerde rij, later genummerd Kennemerweg 1, kreeg de naam 'Maria's Hoeve'. De eerste steen van het huis werd volgens een gedenksteen gelegd door J.P.M. Teding van Berkhout, oud 20 maanden, op 27 mei 1876. Maria's Hoeve had lui ken in de kleuren: groene rand met rode en gele strepen, ontleend aan het familiewapen van de Teding van Berkhouts. De eerste boer op Maria's Hoeve was Demkes, hij werd opgevolgd door de Sintenies, vader en zoon. De oude Sintenie was Velsenaar van geboorte, maar zoon Petrus Theodorus die hem later in het bedrijf opvolgde, was in 1899 op de boerderij geboren. Sintenie had aanvankelijk 4 ha land in pacht, waarvan een deel over de spoorbaan lag. Later was de omvang kleiner, omdat het gedeelte over de spoorbaan wegviel. Zijn veesta pel telde zo'n 20 stuks, het jongvee meegerekend, boven dien bezat hij een paard, nodig voor het bedrijf. Hannekemaaiers Voor het maaien van de graslanden van Sintenie en zijn buurman Kramer van Veen en Duin en ook van andere boe ren in de omtrek kwamen in vroeger jaren elke zomer de hannekemaaiers van over de grenzen hierheen. Vanzelfsprekend geschiedde het maaien nog met de zeis. In de eerste jaren van 1900 was er voor hen in deze omgeving nog werk genoeg, omdat er nog veel grasland was. Zij gin gen van boerderij tot boerderij en bleven zo'n week of zes. Op de boerderij Veen en Duin van Kramer bleven zij het langst, omdat zij daar ook hooiden. De maaiers sliepen in het hooi en de boerin voorzag hen van flinke hoeveelheden dikke pap en bruin brood. Ze waren er om bekend dat ze veel van een stevige borrel hielden! Na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog zijn ze hier niet meer verschenen. Ooievaars Een aardige gebeurtenis was het elk voorjaar opnieuw als een ooievaarspaar op het nest in het weiland van Kramer en op de krocht van Sintenie neerstreek om daar te broeden. In de vele sloten langs en tussen de landerijen huisden tal van kikkers, dus vonden de ooievaars er voldoende voedsel voor zichzelf en hun broedsel. Het kwaken van kikkers en het klepperen van ooievaars waren hier toen bekende geluiden. Tegen september de vogeltrektijd verzamelde zich op het land, van Sintenie en Kramer over de spoorbaan wel zo'n veertigtal ooievaars om de tocht naar warmere streken te gaan ondernemen. Na de dood van jhr. Jacob Constantijn Teding van Berkhout in 1904 bleven de oude Sintenie en later zijn zoon boerderij en landerijen pachten van de familie Teding van Berkhout totdat P.Th. Sintenie in 1950 deze onroerende goederen kon kopen. Woningbouw De gemeente Bloemendaal kocht omstreeks 1960 onder meer de boerderij van Sintenie met de bijbehorende landen. Motief voor deze aankopen was woningbouw. Reeds in 1962 begon de gemeente met het bouwrijp maken van de gronden, in daaropvolgende jaren verrezen hier de flatge bouwen aan de wegen Veen en Duin en Pieter Keylaan, als mede enkele bungalows aan de Kennemerweg. Ten gevolge van een onteigeningsprocedure verkreeg de gemeente eerst later de eigendom van de boerderij en de aangrenzende hovenierswoning, zodat pas in 1967 de afbraak van de bei de percelen plaatsvond.' Woning van de familie P. Sintenie, 'Maria's Hoeve' (foto Wim Post). Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003 27

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 29