Astrid, Barnaart en Cycloop: het ABC van de AWD 2003 Themadag Notarissen, zaterdag 6 september In het Rijksarchief Noord-Holland aan de Kleine Houtweg 18 in Haarlem van 10.00 uur tot 16.00 uur informatie en lezingen. Voor Ons Bloemendaal geven Wim Post en Ton Faase uitleg over hun methode van onderzoek naar oude koopovereenkomsten in de notariële archieven. Fotoboek Guus Hartendorf Vrijdag 19 september om 19.30 uur zal Guus Hartendorf zijn fotoboek 'Bloemendaal zoals het was' ten doop houden bij Boekhandel Bloemendaal, Bloemendaalseweg 123a. Tevens zal de auteur zaterdag 20 september van 14.00 uur tot 16.00 uur zijn boek signeren bij dezelfde boekhandel. 'Bloemendaal zoals het was' bevat veel nog niet eerder gepubliceerde ansichten van vroeger en kost nog geen tien euro! Boerderijen in de Amsterdamse Waterleidingduinen In het Bezoekerscentrum de Oranjekom van het Water leidingbedrijf Amsterdam wordt, tot oktober, de historie van de duinen belicht in de tentoonstelling 'van nul tot nu'. Er hangen ook oude foto's van de boerderijen waar duin- boeren en jachtopzichters tot de helft van de vorige eeuw een redelijk bestaan hadden. Het wel en wee van duinbewo ners, jachtheren en allen die in het duin een bezigheid had den, is vaak gereflecteerd in de veldnamen (toponiemen) in het duin. Er komen persoonsnamen voor zoals de Hoek van Klaas, het Vlak van Deklerk, het Schusterkanaal, de Ome Janneberg en het Tilanuspad. Ook verwijzen ze naar gebrui ken of anekdotes zoals in de Kattenpan, het Plankenvlak of de Schoenmakersdel. In het boekje 'Astrid, Barnaart en Cycloop: het ABC van de AWD' zijn, op basis van de kennis van wijlen Frans van den Berg, alle tot nu toe bekende verklaringen opgetekend. Dit boekje bevat ook al zijn met de hand getekende veldkaartjes. Frans P. van den Berg was cartograaf van beroep maar bijna al zijn vrije tijd besteedde hij aan de Amsterdamse Waterleidingduinen (AWD). Hij kende alle vogels, planten en paddestoelen en nog veel meer dan dat. Eén van de grote verdiensten van Frans was zijn speurwerk naar de histori sche oorsprong van plaatsnamen in de duinstreek. Sommige namen zijn al eeuwenoud, andere zijn opgetekend uit de mond van jachtopzichters en duingebruikers. Met zijn ken nis van het Middelnederlands kon Frans zich ook een weg banen in verschillende historische archieven. De recente geschiedenis ploos hij na in dorps- en streekarchieven, maar vooral nam hij de tijd om vele duin- en streekbewoners te interviewen en hun anekdotes vast te leggen, ook van veel duinboeren. Het boekje is voor 8,- verkrijgbaar aan de balie van het bezoekerscentrum. Het bezoekerscentrum de Oranjekom is op maandag en vrijdag gesloten. Op weekdagen is het geo pend van 10.00 uur tot 16.00 en in het weekend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Jaap Duyve, Gert Baeyens en tFrans van den Berg 42 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 44