Van de redactie Aan de voorbereidingen voor dit Monumentennummer 'Boerderijen' is al vroeg in het jaar begonnen. Op initiatief van onze secretaris Joan Patijn werd een boerderijenwerkgroep opgericht die alle bestaande boerderijen van de gemeente Bloemen daal heeft geïnventariseerd. Veel dank gaat uit naar de leden van de werkgroep, Thea Demenint, Gerard de Jong, Ina Mostert en Joan Patijn, voor hun vele werk en de mooie foto's die zij hebben gemaakt voor het hoofdartikel 'Boerderijen in Bloe mendaal'. Florentine van Eeghen schreef bij iedere boerderij een uitgebreid onderschrift. Ook aan verdwenen boerderijen wordt veel aandacht besteed. Ina Mostert, zelf wonend te Vogelenzang, is een wandelende database van informatie betreffende Vogelenzangse boerderijen en de sterk vervlochten boerenfamilies die daarbij hoorden. Voor haar artikel 'Verdwenen boerderijen in Vogelenzang' heeft zij dankbaar geput uit het lijvige Vogelenzang-archief van wijlen Lou van Emmerik, oud-bestuurslid van Ons Bloemendaal. Dit alles wordt aangevuld met een algemeen verhaal over boerderijen van John van Zuijlen, directeur van de Stichting Historisch Boerderij Onderzoek en diverse artikelen waarin bestaande en verdwenen boerderijen worden uitgelicht. Zo ver telt Wim Post over boer Uitendaal op boerderij Huis te Bloemendaal en over de verdwenen boerderij op Hartenlust. Peter de Natris smeedde bestaande teksten van Lou van Emmerik tot één geheel. Ze belichten het boerenleven in Vogelenzang omstreeks 1600. Joan Patijn en Joan Jalink raakten in gesprek met heren die tegen de verstedelijking in nog steeds hun hart hebben verpand aan het boerenbedrijf, c.q. Cor de Wilde en Joop Sintenie. En uiteraard vindt u ook weer een boekbespre king van Wim van Luyken. Wij wensen u veel plezier met dit nummer én met de verschillende activiteiten die Stichting Ons Bloemendaal voor de Open Monumentendagen heeft georganiseerd. Florentine van Eeghen, Joan Jalink en Peter de Natris Boerderij Maria's Hoeve aan de Kennemerweg, zie pagina 27 (foto december 1961, AvK, collectie Bloemendaal). 4 Ons Bloemendaal, 27e jaargang, nummer 3, herfst 2003

Ons Bloemendaal | 2003 | | pagina 6