Zo kwam ze ook op Lindenheuvel om kinderfeesten te lei den. Mijn ouders hielden tijdens de oorlog wel eens partij tjes voor kinderen. Toen het Zwitserse consulaat was geslo ten, vierden we op Lindenheuvel de Zwitserse onafhankelijkheidsdag op 1 augustus. Dat feest werd voor alle Zwitsers die in ons land waren gevierd, ongeacht rang, stand, of godsdienst. Mijn vader zei een keer tegen mij: 'Kijk dat is nou typisch Zwitsers wat je daar ziet. Daar zitten twee mannen als goede vrienden bij elkaar terwijl de ene bankier is en de ander een eenvoudige schoorsteenveger. Maar ze komen uit hetzelfde dorp.' Op zo'n dag kwamen er honderden volwassenen, die ook hun kinderen meenamen. Voor hen werden dan ook spelletjes georganiseerd. De onafhankelijkheidsvieringen waren wel enigszins religi euze bijeenkomsten, maar er kwamen geen geestelijken aan te pas. Het gaat om de herinnering aan 1291, toen de eerste drie Zwitserse kantons zich gezamenlijk onafhankelijk ver klaarden. Langzamerhand zijn er meer kantons bij gekomen. Aanvankelijk werd er alleen 's avonds gefeest, want iedereen moest overdag werken. Het mooiste feest op Lindenheuvel is in 1944 geweest. Er waren allerlei beperkingen. Je mocht geen vlag hebben. Je mocht geen vuurwerk maken. We hebben liters en liters 'koffie' van eikels gezet. Toen we het nationale volkslied zongen sprak dat echt tot je. Idealisme In het laatste, vreselijke oorlogsjaar was er een incident met een dominee. Hij was zondags op de fiets naar een andere wijk gegaan om te preken, omdat de dominee daar gearres teerd was. Toen is die dominee geschorst door het kerkbe stuur, want het was verboden op zondag te fietsen. Dat kon mijn moeder niet begrijpen. Het dienstmeisje Maatje kwam uit een orthodox-protestants gezin en was het wel eens met die schorsing. Veel later kwam Maatje die 'in de familie was gebleven' er op terug: 'We hebben het er in het kerkbestuur over gehad. We vinden dat u toch gelijk heeft gehad en hebben hem gerehabiliteerd.' Na het tekenen van de Wapenstilstand was er echt behoefte aan een dankzegging van de gezamenlijke kerken. Maar ja, Overveen was katholiek, Bloemendaal was protestant en de Burdets gingen naar de Waalse Kerk in Haarlem. Geen van de gemeentes wilde naar de andere gemeente gaan. Toen heeft mijn vader gezegd: 'Dan houden we op 1 augustus een godsdienstbijeenkomst in de tuin van Lindenheuvel voor een ieder die maar wil komen.' In 1947-1948 werden in Amsterdam de eerste stappen gezet in de richting van de oecumenische kerk. Daar had dominee Visser 't Hooft de leiding. Ik ben later in Genève twintig jaar hoofd geweest van een oecumenische groep van onze Protestante Gemeente. Met mijn zusje heb ik nog eens een dorp bij Malaga in Zuid-Spanje bezocht, waar mijn moeder's vader als predi kant heeft gewoond. We kwamen daar iemand tegen die zei: 'Ik heb uw grootvader nog gekend. Hij was een heel bijzondere man, zeer evangelisch. We kregen catechisatie van hem, maar hij leerde ons ook lezen en schrijven. Toen er later een onredelijke belastingenwet kwam, hadden wij dat snel door en konden we ons goed verdedigen.Mijn grootvader was eigenlijk een voorloper van wat nu wel heet de bevrijdingstheologie. Onze moeder heeft ons in die geest opgevoed. Altijd vechten voor iets maar niet tegen iets, de positieve instelling. Mijn moeder had een warm hart en veel belangstelling voor andere mensen. In haar laatste jaren had ze de ziekte van Parkinson en woonde in een tehuis voor oudere mensen. OVERVEEN, 1 Juli 1945. „Lindenheuvel" L.S. Hiermede moeten we U berichten, dat we ons zeer tot onzen spijt genoodzaakt zien, onze vrijwillige distributie van hout aan zieken met ingang van heden geheel te staken. Slechts de door ons reeds gedane toezeggingen kunnen nog op de afgesproken data worden gehonoreerd. We hadden gehoopt, deze zoo noodzakelijke distributie nog gedurende enkele weken te kunnen voortzetten, doch het aanhouden van intensieven houtroof (verleden week zelfs 8000 K.G. in één enkele nacht!) haalde helaas een streep door deze berekeningen. Men wende zich met zijn verzoeken om brand hout voor zieken voortaan dus tot andere instan ties. Hoogachtend, R. BURDET. De Lindenlaan in de zomer van 1948; de bunkers van de Duitsers zijn in het najaar 1948 afgebroken. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 2, zomer 2004 9

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 11