Van Jeugdhuis tot dorpshuis Een zondagmiddag in het jeugdhuis Door Hans Scheffer Direct na de eerste wereldoorlog werd de 'Veree- niging voor Jeugdwerk te Bloemendaal' opgericht. De vereniging was officieel niet kerkelijk maar beslist wel positief christelijk. Al snel ontstond de behoefte aan een eigen gebouw. De tien oprichters van de vereniging staken de kop pen bij elkaar en één van die tien, de heer W.F.G. Dankbaar (nomen est omen) wierp zich op om de benodigde gelden bij elkaar te sprokkelen. De ge meente droeg ook nog een steentje bij, want de ini tiatiefnemers waren wel zo slim om een 'douchebad' facili teit in het gebouw te maken a raison van 15 cent per bezoek. De grond werd genereus geschonken door mejuffrouw C.A. van Wickevoort Crommelin van Wildhoef en zo kwam het dat op 29 juni 1929 de gedenksteen werd ingemetseld door de heer Dankbaar, waarachter een loden koker met een door mejuffrouw Crommelin ondertekende oorkonde. Zoals zo dikwijls gaat, droeg het eigen gebouw drastisch bij aan het floreren van de vereniging, en dus het jeugdwerk, met een veelheid aan clubs, lezingen, cursussen, toneel en concerten. Ook de dienstmeisjes, dat waren er aardig wat in deze dre ven, konden zich niet onttrekken aan de stichtelijk aandacht van het bestuur. Op de Dag des Heren werd geen huishou delijk werk verricht en het leek een goed idee om deze meis jes op te vangen in het Jeugdhuis opdat zij zich niet zouden gaan vervelen in Haarlem, in de duinen of op het strand. De populariteit van die opvang mag in gerede twijfel worden getrokken, gezien de wat mistroostige alinea te dien aanzien in het jaarverslag van 1931 die luidt: "Ook dit jaar maakten daarvan verscheidene meisjes gebruik. Zij worden door een paar dames ontvangen en kunnen onder het gebruik van een kopje thee, haar vrije zondag gezellig doorbrengen. Elk meisje is daar van 2 tot 10 uur hartelijk welkom". In weerwil van een korte opleving na de tweede wereldoor log kwam er toch snel een einde aan de reeks activiteiten voor de jeugd. Het fraaie gebouw, een ontwerp van de ken nelijk door Frank Lloyd Wright geïnspireerde Bloemen- daalse architect J. vair Kempen, werd getransformeerd tot multifunctioneel Dorpshuis met behoud van het unieke karakter. Bronnen: - 'Help u zelf -gids uit 1930 - 'Kerk en Dorp' van B. Sliggers. Door Joan Jalink Tijdens de gesprekken op band, die de heren De Jong en De Waal Malefijt rond 1980 voerden, haalden enkele Bloemendalers ook herin neringen op aan het Dorpshuis aan de Donkerelaan, toen nog het Jeugdhuis geheten. Zo was de heer Cees Hogenbirk (1907) ongeveer het eerste lid van de 'Jongensclub Bloemendaal': .Ik heb veel voor het jeugdwerk gedaan. Het was de tijd van het Reveil, Haarlem had een eigen jongelingenvereniging. Jongens uit Bloemendaal gingen, als ze wat ouder waren, naar de jon- gemannenvereniging in Haarlem. Toen Bloemendaal van het Nederlands Jongerenverbond zijn eigen jongensclub kreeg, werd ik vrijwel het eerste lid. Ik was toen elf jaar, eigenlijk nog een jaar te jong, maar ik mocht er toch bij. Wij kwamen eerst samen in het gebouw Maranatha, dat toen een soort wijkgebouw was van de Ned. Hervormde kerk. En de jongemannen kwamen ook wel samen in een houten gebouw van de Christelijke Lagere school, een soort fröbellokaal waar ze konden vergaderen. In die tijd beleefde de jeugdvereniging grote bloei. Dat had tot gevolg dat alle zalen en vergaderruimten te klein werden. Je had een jon gensclub, de jongemannen wilden weer hun eigen vereni gingsruimte en er kwamen ook meisjesafdelingen. We heb ben nog een tijdje gezeten in de Borski Sillem stichting in het fröbe'.schooltje op de Boslaan, maar het werd de hoog ste tijd voor een eigen huisvesting. Dat kwam er in 1929 in de vorm van Het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Met name in de vooroorlogse jaren kwam iedereen daar samen, jonge re kinderen en tieners en zondagsschoolwerk. Er stond een tafeltennistafel, er werd fanatiek geschaakt, volop activitei- Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 2, zomer 2004 19

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 21