De adventskerk te Aerdenhout Door Karel Loeff Precies vijftig jaar na het eerste schetsontwerp voor de Adventskerk in Aerdenhout staat het ontwerp van architect Karei Sijmons (1907-1989) wederom ter discussie. Hoewel de kerkenraad het ontwerp destijds omarmde, kwam er weerstand vanuit de kerkleden. Het 'moderne' karakter werd door de gemeenteleden niet als 'kerkeigen' gezien en onacceptabel gevonden. In de wandelgangen heet het, dat de Aerdenhoutse dames niet graag met hun bontjassen te gen het kale beton wilden schuren. Anno 2004 is het juist andersom. De discussie spitst zich met name toe op de vloer in gewassen grintbeton, die de kerkenraad graag wil vervan gen door marmer. Een deel van de kerkleden is het hier niet mee eens. De vraag is natuurlijk waarom Sijmons de kerk zo heeft ont worpen en waarom deze zo sober is uitgevoerd. De weduwe van Karei Sijmons is er in een onlangs gehouden interview stellig over: om het contrast te laten zien tussen de gezellige, rijke huizen in Aerdenhout is het juist goed dat de kerk zo sober is. Als contrast met de betonnen vloer zijn de avond maalstafel en de doopvont bovendien uitgevoerd in marmer. Bij een renovatie zou je die dan van beton moeten maken! Een monumentale kerk. Dat is de mening van de Bloemen- daalse monumentencommissie, maar ook van bijvoorbeeld onderzoeker Guido Hoogewoud, werkzaam bij het bureau Monumenten Archeologie van de gemeente Amsterdam. Hoogewoud onderzocht de naoorlogse kerken in de ge meente en plaatste die in een breder kader. Ook de Rijks dienst voor de Monumentenzorg, die zelf een landelijke inventarisatie liet uitvoeren in het kader van een onder zoeksprogramma naar Wederopbouw-architectuur, hecht waarde aan de kerk. Drs. Anita Blom van de RDMZ wijst bovendien op de vanwege de bouwtechnische staat dreigen de sloop van een kerk van Sijmons in Zaandam. De architec tuur uit de Wederopbouwperiode staat aan alle kanten on der druk, is haar conclusie. Het Cuypersgenootschap, de Bond Heemschut en DOCOMOMO, drie organisaties die ijveren voor behoud van gebouwd cultureel erfgoed uit (onder meer) deze periode, houden de plannen nauwlet tend in de gaten. Ds. Smalbrugge, voorganger in de Ad ventskerk, vindt het geen punt dat de kerk een monument wordt. Hij wil echter wel een bruikbare kerk, volgens een citaat in het Haarlems Dagblad. En daar zit volgens de ken ners de kneep. Want Sijmons ontwierp destijds bruikbare kerken, alleen is de architectuur niet 'gezellig', en zeker ook niet 'luxe'. Dat er aan de ontmoetingsruimte, die aan de kerk verbonden is, het een en ander aangepast moet worden valt zeer te begrijpen. De integriteit van het concept mag daarbij echter niet verloren gaan. De soberheid van de ont- Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 2, zomer 2004 25

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 27