moetings- en kerkruimte passen nog steeds uitstekend bij datgene waar het geloof over dient te gaan. De kwaliteiten van de Aerdenhoutse Adventskerk zijn niet 1-2-3 uit te leggen. Zeker niet op papier. Een zeker gevoel voor deze 'andere esthetiek' is noodzakelijk. Mevrouw Sijmons vertelt in het interview over de eerste opdracht van Karei Sijmons voor een kerk in Loosduinen. Haar man had een traditioneel ontwerp gemaakt, maar tijdens een reis naar Frankrijk schetste hij, geïnspireerd door het werk van architect Le Corbusier, een nieuw plan. Radicaal anders! Dat was het. Het 'sober-zakelijke' betonnen ontwerp van de kerk in Loosduinen viel niet in goede aarde, zo leek het. Toch kon Sijmons de weg in slaan van een eigenzinnige ontwerp traditie. Daarbij kreeg hij bovendien in bredere kring steeds meer waardering. De kerk in Aerdenhout vormt een hoogtepunt in dat overigens beperkte - oeuvre. De Adventskerk is niet zomaar een kerk in béton brut. Sijmons stak er al zijn kennis en ervaring in over protestantse kerk bouw. Zo ontwikkelde hij samen met de gebruikers een nieuw liturgisch programma. Een uitgekiend grondplan is het resultaat. De entree naar de kerk, de toren, de gang naar de kerkzaal, de lichtval, het kleur- en materiaalgebruik en de positionering van banken, doopvont en avondmaalstafel vormen een eenheid. Een eenheid die in balans is, nog steeds. Maar ook een kwetsbare eenheid, zo blijkt. Laten we hopen dat onze generatie het gebouw met respect behandelt voor later. Wellicht dat dan de waardering voor deze op het oog 'moeilijke architectuur' ook algemeen zal worden erkend. Drs. Karei Loeff (1969) is architectuurhistoricus en heeft een eigen advies- en onderzoeksbureau. In opdracht van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg verricht hij categoraal onderzoek naar Wederopbouwarchitectuur. 26 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 2, zomer 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 28