Duinzicht, buitenplaats in Vogelenzang Door Joan Patijn en Ina Mostert De buitenplaats 'Duinzicht' (nu: appartementencomplex Beuckenhaege aan de Vogelenzangseweg) werd al eerder genoemd in de bijdrage over de bloembollenshowtuin van John van Grieken. Nog veel eerder kwam het in dit tijdschrift ter sprake in het artikel over het Van Ginneken- huis', geschreven door van Lou van Emmerik. Onderzoek in diens archief door Joan Patijn en Ina Mostert leverde aanvullende gegevens op en gaf hen toen aanleiding de historie van Duinzicht uit te diepen. Voor het hierna volgende verslag over hun bevindingen namen zij de publicatie van Van Emmerik uit 1988 als leidraad. Villa Cornelia Catharina Verdegaal-van der Hulst In de negentiende eeuw stond op het noordelijk deel van het latere Duinzicht aan de Vogelenzangseweg een grote vil la, 'Cornelia' genaamd. In 1873 vestigde zich hier Catharina van der Hulst, onder meer bekend als schenkster van de luidklok in de nieuwe rooms-katholieke kerk van Vogelen zang - waarvan haar echtgenoot Hein Verdegaal de bouw van de toren had bekostigd. Deze klok, naar haar milde geefster 'Catharina' vernoemd, wordt nog steeds ieder jaar op 25 november, Catharinadag, bij wijze van nagedachtenis een kwartier lang geluid. Toen haar man was overleden, bleef zij tot 1873 op hun boerderij 's Gravenweg wonen. Nadat haar neef Rutgerus Verdegaal uit Lisse dit bedrijf overnam, betrok zij 'Villa Cornelia'. Vóór haar overlijden (11 mei 1883) schonk zij de rooms-katholieke kerk deze villa met opstallen en gronden. De schenkingsvoorwaarden hielden onder meer in dat de kerk 'ten eeuwigen dage' per jaar ƒ50.- moet uitkeren aan het R.K. Armbestuur en dat men gedurende tien jaar na haar overlijden voor haar zielenheil Heilige Missen dient te lezen ad 70.- per jaar. Familie Rensdorp Het kerkbestuur verhuurde de villa met grond aan de heer Rensdorp, maar verlaagde de huur na korte tijd met 100.- vanwege de slechte staat waarin het landhuis verkeerde. De moeilijkheden die het kerkbestuur zag aankomen leidden ertoe de villa aan de huurder te verkopen voor 5.000.-. Rond de eeuwwisseling woonde hier mevrouw Rensdorp met in haar dienst een keukenmeid, een kamermeisje (Anna Hoekstra), een huisknecht-tuinarbeider, een koetsier en een palfrenier. Voor de twee laatsten liet men ten noorden van de villa, bij het begin van de oprijlaan tegenover de boerde rij aan de Vogelenzangseweg 240een woning bouwen. Aan de noordzijde grensde het terrein aan de boomgaard van de familie Barnaart, de bewoners van huize Kuilenburg aan de Bekslaan. Aan de oostzijde lagen toentertijd nog de ongerepte duinen. Later zouden deze worden afgezand. Villa Cornelia verandert in een buiten plaats Rond 1910 verkocht de heer Rensdorp de buitenplaats aan de heer Sigismund M.S. Thomassen a Thuessink van der Hoop (1838-1925), een naar Nederland teruggekeerde rij- Villa Cornelia, 1901 (collectie Jeanne en Leen van Berkel). Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 2, zomer 2004 27

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 29