van het grote huis als vakantieverblijf voor instellingen in de gezondheids zorg. Begin 1946 kwamen de 'Haagse bleekneusjes' onder leiding van zuster Palthe om bij te komen van hun ondervoeding. Zij was ove rigens in Vogelenzang geen onbe kende. Immers voor de oorlog ver bleef ze voor dezelfde 's-Graven- haagse Vereeniging voor Gezond heidskolonies op Huize Teylinger- bosch. Ook later voorzag Duinzicht in sociale behoeften. Zo mochten in de zomer van 1950 de kinderen uit het Haar lemse weeshuis aan de Olieslagerslaan een maand vakantie vieren. Rond Het Van Ginnekenhuis kort voor de sloop (foto J. Hulsbosch 1987, collectie Lou van Emmerik). 1951 diende Duinzicht nog als hoofdhuis van de Stichting ter Ver zorging van het Gebrekkige Kind uit Amsterdam, later voor suikerpatiënten, en omstreeks het midden van de jaren vijftig als een vakantieoord voor de verpleegsters van het Amster damse Onze Lieve Vrouwe Gasthuis. Woonhuis van fam. John van Grieken, eertijds tuinmanswoning van Duinzicht. Omstreeks 1968 (collectie van Emmerik). Tijdens de evacuatie van inwoners van Vogelenzang (febru- ari-maart 1945) bezetten militairen, die betrokken waren bij de geplaatste V-l installaties aan de Bekslaan en op de oprijlaan van het Huis te Vogelenzang, het landhuis. Na de bevrijding Het zal niet verbazen dat na de bevrijding bleek dat Duin zicht ernstige oorlogsschade had opgelopen. Mevrouw Leoni Dentz-Sussmann en haar zoon Henri werden wel weer in het bezit gesteld van hun buiten, maar ze hebben hier nooit meer gewoond. In 1946 verbleven zij tijdelijk in hotel Americain; vanaf 1948 woonden ze aan het Deysel- hoffplantsoen in Amsterdam. Dat de gemeente in de naoorlogse jaren de dubbele chauf feurswoning als woonruimte vorderde, was de familie Dentz een doorn in het oog. Dit deed echter niets af aan de sociale wijze waarop ze steeds meewerkten aan het gebruik Verkoopplannen Deze naoorlogse jaren waren voor iedereen op de buiten plaats een mooie periode, vooral de heer Steetskamp had er nog vele goede herinneringen aan. Wel schrok hij erg toen doorschemerde dat heer Dentz met de gedachte speelde het landgoed te verkopen - en er daarbij kennelijk van uitging, zoals voorheen vaker gebeurde, dat ook het personeel hier mee verkocht kon worden. Pas nadat in 1956 Steetskamp overleed, kregen de verkoopplannen weer vorm. Showtuin John van Grieken In het vorige nummer van deze jaargang las u dat in 1957 John van Grieken het zuidelijk deel van het landgoed ver wierf, er de tuinmanswoning (grenzend aan de huidige Klokkenwinkel Klaren) betrok en er een bloembollenshow- tuin met allerlei attracties aanlegde. Na zijn overlijden blijft zijn dochter hier woonachtig. In 1983 wordt een deel van de gronden afgestoten voor de bouw van zes woningen aan de Graaf Willemlaan. Hier herinnert alleen het gespaard ge bleven stookhuis met schoorsteen in een van de tuinen nog aan de landgoed- en showtuinperiode. Van Ginnekenhuis In 1958 krijgt 'Het Gezelschap de Kruisvaarders van Sint Jan' het overige deel van het landgoed in eigendom. Door aan de naam 'Stichting voor Wereld Welzijn' toe te voegen, 30 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 2, zomer 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 32