Uit de Bloemendaalse boekenkast VAN EN DOOR WlM VAN LUYKEN "Het was in het jaar 1938, dat de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs de aandacht van de Raad onzer gemeente er op vestigde, dat de geschiedenis van de plaats onzer inwoning er op onze scholen maar zeer pover afkwam", aldus S.A. Wilson in de inleiding van zijn in 1952 bij uitgeverij J.M. Meulenhof in Amsterdam verschenen boekje "Beknopte geschiedenis van Bloemendaal". Deze publicatie verscheen destijds in opdracht van het gemeentebestuur, op initiatief van de toenmalige wethou der van onderwijs, mr. F.P. Th. Rohling, ter ondersteuning van onderwijzers die lokale geschiedenis in het lesprogram ma wilden opnemen. De tekst voor zijn boekje heeft Wilson, oud-hoofd van de Bloemendaalse Schoolvereniging, ontleend aan het in 1947 gereedgekomen proefschrift 'Bloemendaal, proeve ener streekgeschiedenis' van dr. P. Hoekstra, die zijn standaard werk eveneens schreef in opdracht van het gemeentebestuur naar aanleiding van de constatering van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs in 1938. In 151 pagina's wordt de geschiedenis van de gemeente Bloemendaal op droge wijze behandeld en Wilson was zich daar terdege van bewust. Het boekje wilde niet meer en niet minder dan een bron van informatie voor leerkrachten zijn, die zij op eigen wijze konden toepassen als lesmateriaal. Dat de promotie van de eigen omgeving niet tot het basisonderwijs beperkt bleef, blijkt uit het stempel van de Hartenlustschool (toen (M)ULO) dat in mijn exemplaar voorkomt. In een anti quariaat in Hoorn vond ik later ook nog eens een boekje 'Zo was Bloemendaal' uit 1954. Helaas zonder de bijbehorende filmstrook. Uit het voorwoord van Wilson blijkt, dat de filmstrip als ondersteuning diende van zijn boekje uit 1952 en bestemd was voor de "rijpere schooljeugd". De verkla rende tekst bij de filmstrook was gedrukt bij drukkerij annex kantoorboekhandel J.B. Hemelsoet in Bloemendaal, volgens het adresboek Help U Zelf van 1955 indertijd gevestigd aan de Bloemendaalseweg 78. Het boekje uit 1952 is nooit opgevolgd door een nieuwe, moderne (multimedia) versie. Het is dan ook waarschijnlijk dat er op de Bloemendaalse scholen niet of nauwelijks meer aandacht wordt besteed aan de historie van onze gemeente. Tijd voor een nieuw initiatief? 32 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 2, zomer 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 34