Delen van de beton- muur in het duingebied van Bloemendaal- Zandvoort en een 'Tobruk' (foto's redactie). derlijk. Er waren op het terrein veel grote gebouwen en vanaf het duin met de 'blauwe trappen' had men een weids uitzicht over een groot gebied. Midden in de strenge winter moesten alle 1334 patiënten geëvacueerd worden. Onder hen bevonden zich, zo gaat het verhaal, veel joden die zich niet zo gek vrijwillig had den laten opnemen. De patiënten vertrokken naar psychia trische instellingen in geheel Nederland, samen met 404 personeelsleden. Een gigantische operatie, ook al omdat onder meer alle bedden mee moesten. Nadat alles en ieder een vertrokken waren, werd het terrein verklaard tot 'Sperrgebiet'. Hoe sterker de dreiging van de invasie werd, hoe meer er geëvacueerd moest worden. In mei 1944 kwam het bevel dat de bewoners van alle huizen aan de Vogelenzangseweg en de Bekslaan moesten evacueren om in de woningen Duitse troepen onder te kunnen brengen. Na Dolle Dinsdag werden ook veel delen van Santpoort ontruimd voor de ver dediging van de Festung IJmuiden en later ook nog veel woningen ten noorden van de Ter Hoffsteedeweg in Over- veen, Duin en Daal hierbij inbegrepen. Voor velen, waaron der ook de verdreven IJmuidenaren, was inkwartiering in onze gemeente noodzakelijk - wat allemaal niet zonder slag of stoot ging en tot veel chaotische tonelen en ellendige toe standen leidde. De verdedigingswerken in Bloemendaal Vanaf de lente 1942 was de gehele kuststrook verboden ge bied en men kon slechts gissen wat er allemaal voor fraais werd gebouwd. Niet slechts verdedigingswerken, maar ook complete woondorpen, waarvan er één redelijk bewaard is gebleven. Zo'n gedeeltelijk ondergronds dorp ligt in het Kostverlorenpark in Zandvoort en was bestemd voor 101 bewoners, veelal krijgsgevangenen, maar dat aantal werd fors overschreden. Door vocht en onhygiënische toestanden liep men vaak ziektes op; als gevolg hiervan stierven velen van hen. Onder kuststrook verstonden de Duitsers de zee, het strand, de brede duinstrook en het bebouwde gebied erachter. De aard van de versperringen varieerde nogal. In de zee en op het strand werden zowel mijnenvelden aangelegd als de eer der vermelde Rommel-asperges geplaatst om een landing met zweefvliegtuigen te verhinderen. In de voorste duinen rij kwamen bunkers voor de zware artillerie van de kust- en luchtafweerbatterijen. De noordelijke baan van de Zeeweg werd voorzien van grote gecamoufleerde kuilen waarin springstoffen werden aangebracht. Alleen via geheime om wegen kon men deze kuilen vermijden. Op de Zeeweg bij Bloemendaal aan Zee kwam een gigantische anti-tankmuur en er werden vandaar, in de richting Zandvoort, kilometers anti-tankwallen in de duinen gebouwd. Tussen Haarlem en Bloemendaal werd een tankgracht ge construeerd, die voor een deel bestond uit bestaande water wegen zoals de Delft en de Houtvaart. Waar nodig werden verlengingen gegraven, onder meer in de Willem de Zwij gerlaan in Overveen. Slechts hier en daar kon men via smal- 8 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 10