De duinen van Zuid- Kennemerland in '40-'45 Door Coen van Oosterom Van de talloze sporen, overblijfselen en zelfs nog intacte militaire bouwwerken die de Tweede Wereldoorlog in de Kennemerduinen heeft achtergelaten, worden er hierna enkele nader belicht. In de vermaarde Adantikwall, strekkend van Noord- tot Zuid-Europa en daarmee het grootste militaire bouwwerk uit deze oorlog, zijn enorme hoeveelheden beton en beton ijzer verwerkt. De constructie van deze Atlantikwall is zo degelijk dat grote delen hiervan nog intact zijn. Wel zijn veel van de bunkers kort na de oorlog onder het zand ver dwenen en ook zijn de bunkeringangen vaak dichtgemet seld om gevaarlijke situaties te voorkomen. Sommige bun kers worden nu door vleermuizen gebruikt om er te overwinteren. Vanwege de constante temperatuur, duister nis en luchtvochtigheid bieden ze daarvoor namelijk ideale 'vleermuisomstandigheden' en bovendien komt het feit dat de lucht er als het ware stilstaat, de winterslaap van deze diertjes ten goede. Voorts vindt men, veelal achter de zeereep, nog veel uit de oorlog stammende betonwegen indertijd aangelegd voor het transport van materiaal en manschappen naar de bunkers. Bunkerdorp Op de grens van de Kennemerduinen en Duin en Kruidberg bevond zich zo'n 15 jaar geleden nog een compleet bunkerdorp, een overgeble ven onderdeel van de Atlantikwall. Na de tot standkoming van het Nationale Park de Kenne merduinen in 1950, is dit nog jaren achtereen als een soort kampeerdorp in gebruik geweest. Het was bijzonder populair bij mensen die even helemaal in de pure natuur wilden ver blijven. In 1989 is dit dorp gesloopt. De Walzkörpersperre Overigens bevinden zich in het gebied van de Kennemer duinen ook nog twee bijzon dere Duitse militaire bouw werken, namelijk de 'Walzkörpersperre': twee enorme betonblokken die mechanisch gesloten konden worden, ter afsluiting van de weg die er doorheen liep. Deze tot oorlogsmonument verklaarde betongevaartes zijn in ieder geval de twee laatste in Nederland, en naar verluidt zelfs in Europa! De fam. Snabilie bij hun vakantieverblijf, een bunker in de kustbatterij Langerak, uitgerust met eenvoudig meu bilair en een essogas-installatie voor verlichting en kookdoeleinden; toiletgelegenheden en drinkwater waren elders op het terrein aanwezig (Foto stichting WOVIJ). IJ m u i d e n Vooral noordwaarts zijn er nog veel restanten uit de Tweede Wereldoorlog te vin den in de duinen en in de 12 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 14