drijf op de Zilkerweg 19) is nooit gevorderd. Hij herinnert zich wel dat er één bunker van baksteen was, en die kwam na de oorlog goed van pas. Schijnvliegveld In zuidelijke richting, op de weilanden die eigendom waren van de kerk en van de fa milie Barnaart, legden de Duitsers een 'schijn vliegveld' aan dat liep van het aloude Kerke- pad tot aan de Margrietenlaan. Achter de kerk lagen ook nog, op de plaats waar nu de stal van boer Leen Smit staat, een militaire barak voor ongeveer zeven man personeel en een schuilbunker. Met deze nieuwe buren was pastoor Van der Eem niet erg ingenomen. Het boerenbedrijf moest voor de bezetters pe j00r ge wijken. Arie Smit, de vader van Leen, die des tijds in een houten boerderij aan de Kerkweg woonde (in 1970 afgebroken) moest zijn vee vanwege 'het vliegveld' elders onderbrengen. Dit gold ook voor Arie de Wilde (Doodweg 24/28) en voor zijn neef Cor de Wilde (Doodweg 1 8). Wel stonden de Duitsers hen toe het schijnvliegveld te maaien. Noordelijk langs de kerk groef men tot aan de Doodweg een brede sloot en voorzag deze van een omheining. De Vogelenzangse Watering en de slootjes werden gedempt. Later plaatste men hier boomstammen van diverse grootte en verbond deze met elkaar door prikkeldraad. Aldus wilde men voorkomen dat er vliegtuigen konden landen. Over dit vliegveld liep een rails, waarop men 's avonds een verlicht houten vliegtuig verplaatste. Samen met een nep- hangar in de richting van de Margrietenlaan, had dit alles uiteraard tot doel de geallieerde vliegers te misleiden. In de publicatie Lezen in het Duin, zijn het totale oppervlak van 'het vliegveld' en het traject van de rails in kaart gebracht. Het vliegveld is tot ver in de oorlog in stand gebleven - waarschijnlijk tot Dolle Dinsdag (5 september 1944) toen vele Duitsers Vogelenzang verlieten. In de daarna volgende hongerwinter hebben de boomstammen nog goed dienst gedaan om de kachel te kunnen stoken. Het Stroje Dorp Bij de duinen zou 'Het Stroje Dorp' zijn aangelegd om de geallieerden het idee te geven dat hier woningen waren ten behoeve van het personeel van het vliegveld. Of dit zo is, is bij de Vogelenzangers zelf niet bekend, voor hen was het immers verboden gebied. De erbij gelegen boerderij Dood weg 15 was, zo vermeldt Carin van Riessen in haar boek, door de Duitsers gevorderd. Duitsers omstreeks eind maart 1945 opgeblazen startbaan voor raketten bij villa 'De Schapekamp' aan de Beltslaan, Vogelenzang. Opname april 1945. Versterking van de kustverdediging Vanaf 7 november 1942 werd een deel van de woningen bij de Amsterdamse Waterleiding ontruimd om landin waarts de Atlantik Wall uit te kunnen breiden en in 1944 volgde een reeks maatregelen ter versterking van de kustver dediging. Om SS-troepen te huisvesten ontruimde men alle huizen aan de Bekslaan en aan een deel van de Vogelen- zangseweg - vanaf de S-bocht tot de openbare lagere school. Men groef langs wegen zandbunkers om hier bij aanvallen voertuigen te kunnen verbergen. Op onder meer Leyduin legde men bunkers aan. Wat later, begin 1945, volgde de aanleg van vier lanceerinrichtingen voor VI en V2's: achter het koetshuis van Leyduin (de betonnen plaat is nog aanwe zig), op Woestduin, bij de villa Schapenkamp aan de Beks laan en bij Huis te Vogelenzang. De lanceerplaats aan de Bekslaan is daadwerkelijk gebruikt, de andere niet. Overigens verliepen die lanceringen niet altijd succesvol. Verscheidene van deze projectielen kwamen in en tegen het duin neer. Eén V1 ontplofte al noordelijk van de kerk op de weide van boer Dirk Hulsbosch. Dit weliswaar zonder per soonlijke ongelukken teweeg te brengen, maar wel met als effect dat de gebrandschilderde ramen van het priesterkoor volledig werden vernield. Bronnen: Verschillende publicaties en archiefmateriaal, beschikbaar gesteld door de familie L.J. van Emmerik, Co Groskamp en Carin van Riessen. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004 15

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 17