De Moriaan, een bunker in de Heerenduinen Door Richard van den Ende Ten tijde van de Tweede Wereldoorlog heeft de Duitse bezetter een grote hoeveelheid verdedigingswerken gebouwd. In en rond IJmuiden zijn dat er meer dan 750 geweest. IJmuiden werd zwaar verdedigd vanwege de aanwezigheid van de hoogovens en van het Noordzeekanaal, dat vanaf zee een vrije toegang tot bijvoorbeeld Amsterdam bood. Al die factoren maakten IJmuiden tot een gebied van belang en daarom werd het tot vesting uitgeroepen.. De 'Festung IJmuiden' was opgebouwd uit diverse weer standskernen en steunpunten. De huidige bunker De Moriaan was onderdeel van zo'n weerstandskern. De weer standkern werd als luchtdoelgeschutstelling (FlaKstelling) gebouwd en heette 'FlaK-Batterie Süd-Ost'. FlaK-Batterie Süd-Ost bestond uit ongeveer 3 6 werken. De belangrijkste soorten bunkers waren: onderkomens voor de manschappen, munitieopslag bunkers, de vuurleidingbun ker en het luchtdoelgeschut. De Moriaan uit de lucht gezien. Textielbedrukkingsbedrijf Wat wij nu kennen als De Moriaan omvat een bunker die diende voor het opslaan van munitie, het voorgebouw daar van en diverse kleinere bouwsels, zoals een toiletbunker. De Moriaan dankt zijn naam aan het textielbedrukkingsbedrijf dat zich na de oorlog in deze bunker vestigde. De eigenaar van dit bedrijf mag, zo is contractueel vastgelegd, tot zijn overlijden van De Moriaan gebruikmaken. Daarna wordt De Moriaan overgedragen aan Natuurmonumenten - die naar verluidt voornemens is de bunker onder zand te bedelven en er een vleermuisbunker van te maken. Een andere rol Er is echter ook te denken aan andere mogelijkheden. Men zou De Moriaan bijvoorbeeld een museumbestemming kun nen geven, iets waarmee al enige ervaring is opgedaan. De eerste maal betrof het een expositie die in 1995, vijftig jaar na de bevrijding, werd georganiseerd door de Werkgroep Onderzoek Verdedigingswerken IJmuiden (WOVIJ). Canadese en Engelse bevrijders waren toen de enige geno digden. De veteranen mochten toen alles aanraken. Een leu ke anekdote hierbij is dat een veteraan, die nietsvermoedend de bunker binnenliep, oog in oog stond met een 'Duitser' - in werkelijkheid een op een wat ongelukkige plek neerge zette pop en meteen reageerde door zijn arm om de nek van 'de tegenstander' te gooien en naar zijn maat te roepen: "Deze heb ik ook te pakken, maak een foto". Een andere veteraan die mank liep, zag een mijn liggen en riep: "Daar heb je dat rotding, waar ik toen op ben gaan staan!". De man heeft de mijn van alle kanten bekeken: "Leuk dat ik hem nu op een andere manier kan aanraken dan vijftig jaar geleden". Omdat de verzorgers van de expositie zo authentiek moge lijk het Duitse bunkerleven wilden tonen en nagenoeg alleen Duits materiaal aanwezig was, maakte men zich wat De Moriaan (het witte gebouw). 16 Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 18