Vogelschieten aan de Bergweg. Opname omstreeks 1900. Vogelschieten Het vogelschieten, dat in die tijd ook populair was, werd gehouden op een terrein aan het einde van de Duinwij ck- weg-Bergweg. Daar stond een hoge paal opgesteld met in top een houten vogel. De kunst was om die vogel er met zo weinig mogelijk schoten af te schieten. Wie dat lukte, was winnaar, maar die was dan wel verplicht om na afloop in het café een rondje te geven. Bronnen - C. W. D. Vrijland: Elswout en tie militairen sedert de Bataafse Republiek, Jaarboek Haerlem 1940. - H. Grootegoed en W. Post: tweehonderd-jaar Militairen in het duin, 1990. - A.M.G. Nierhoff: Bloemendaal, lanen en Wegen, 1963, pag. 232. schillende nieuwe vereni gingen alsmede door het oprichten, in 1903, van de 'Bond van Schietver enigingen van Haarlem en Omstreken' - waarvan de meeste regionale schietge- zeist happen lid waren. Dergelijke verenigingen kwamen nogal eens voort, onder de noemer van 'Volksweerbaarheid', uit het militaire denken en de plicht die veel bur gers voelden om hun vaderland te beschermen. De Boerenoorlog, die zich indertijd in Zuid-Afrika afspeelde, heeft hier wel licht enige invloed op gehad. Behalve dat het in clubverband houden van schietwedstrijden gezellig heid bood, werd het lid worden bevorderd door het voordeel dat dienstplichtigen ten deel viel: ze hoefden twee maanden korter te dienen. Bloemendaal Uit begin 1900 dateert de burgerschietvereniging 'Bloemendaal Commando' met als voorzitter (commandant) Bram Koolhoven een op sport- en cultuurgebied bekende dorpsgenoot. Een jaar later telde de vereniging al 140 leden. De club werd zelfs zo populair, dat ook vrouwen er lid van werden. In de zomermaanden schoot men in de duinen, waartoe men de Haarlemse schietbaan aan de Zeeweg huurde - in het duin, tegenover het huidige restaurant 'Amazing Asia'. In de winter schoot de club op vrijdagavond en op zondag na de kerk met de buks en de flobert in de kegelbaan van het Bloemendaalse café Vreeburg van de heer M.L. van Holst. Overveen en Vogelenzang Overveen had sinds 1 januari 1900 zijn schietvereniging 'Generaal Joubert'. Die van Vogelenzang heette 'Graaf Floris V', terwijl in het Achterste Panneland, noordelijk van de Pannelanderweg, ook nog een schietbaantje in gebruik was bij de vereniging van jachtopzichters. Op de kaart van de Amsterdamse Waterleiding Duinen wordt dit vermeld onder de naam 'Berg van Mikwel'. Ook toekomstige jagers konden zich hier in het schieten bekwamen. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004 21

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 23