amateur schilder/tekenaar en etser. Zijn vader en grootvader bedienden te Hillegom het predikambt. Dat was toen nog een lieflijk dorp in een beboste omgeving. Beiden zijn er begraven. Ook Gogel werd bijgezet in de grafkelder van zijn schoonfa milie (nr. 73). Gogel was in deze Hillegomse kerk op 14 april 1800 getrouwd met de domineesdochter Catharina van Hasselt. Warnsinck wijdde een gedicht van veertien zes- regelige coupletten aan zijn overleden vriend. In een nis in het koor van de Hillegomse kerk is te zijner gedachtenis een fraaie, nu enigszins beschadigde en enkele onderdelen missende wit marmeren grafvaas geplaatst. Op het voetstuk van de vaas zijn Gogel's naam en levensjaren gebeiteld. Hiermee is op wel uiterst sobere wijze de man geëerd, die de voornaamste financiële expert van de Franse tijd was. Gogel's betekenis Met zijn belastingstelsel, dat als grondslag diende van de Nederlandse staatsfinanciën, heeft Gogel een hoogst belang rijke bijdrage geleverd aan de verdere ontwikkeling daarvan. Hij was gevoelig voor de heersende trant van denken en handelen in die periode. Een eerbetoning kan nu nog slechts besloten liggen in de gemoedsbeweging die Alphonse de Lamar;ine tot uitdruk king brengt in één zijner Méditations Poétiques: quand vous passerez prés du dernier asile n'oubliez pas au moins de prononcer son nom'. Marmeren grafvaas in het koor van de Hervormde of St. Maartenskerk te Hillegom ter herinnering aan Izaak Jan Alexander Gogel. Bronnen - J.A. Bierens de Haan: De Hollandsche Maatschappij der Wetenschapper), Haarlem 1752-1952. - J.G. de Bruijn (samensteller)Inventaris van de prijsvragen uitgeschreven door de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen 1753-1917. - Gedenkschriften van de Koninglijke Orde der Unie, Amsterdam 1810. - I.J.A. Gogel: Memoriën en Correspondentiën betrekkelijk den staat van 's Rijks geldmiddelen, Uitg. j.M. Gogel, 1820. - A.M. Hulkenberg: De Hervormde of St. Maartenskerk te Hillegom, Alphen aan den Rijn, 1979. - P.A. Scheen: Lexicon Nederlandse Beeldende Kunstenaars 1750-1950 met supplement 1969-1970. - O. Schutte: De Orde van de Unie, Zutphen 1985. - H.B. Vos, Rijtuigen en Sleden in het Nationaal Rijtuigmuseum, Amsterdam 1994. - C.W.D. Vrijland, Jaarboek Haerlem 1950. Foto's op pag. 23 en 25: C.W. Vrijland. Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004 25

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 27