Uit de Bloemendaalse boeken kast Van en door Wim van Luyken In Bloemendaal is dit voorjaar de Bloemendaalse Kunst Kring opgericht. Dit initiatief leidde tot de vraag of een soortgelijk verbond van kunstenaars al eens eerder in onze gemeente heeft be staan. Er hebben hier ten slotte tal van kunstenaars geleefd en gewerkt. De speurtocht leidde, via de toevallige vondst van het (waarschijnlijk zeldzame) handgebonden boekje Kunst in Kemiemerlond uit 1932, naar de Kennemer Kunstenaars Kring. Geen Bloemendaalse kunstkring, maar de vraag is of die ooit heeft bestaan. Er is bij het zoeken vooralsnog geen aanwijzing voor gevonden. De primitieve uitgave uit 1932 biedt weinig meer informa tie dan namen van (enkele) betrokken kunstenaars (onder wie Boot, Verwey, De Kat, Sierhuys, Mok, Van Zijl, Coster, Halsema en Van Tilburg)en er valt de naam van een loca tie, hotel De Prins in Velsen, nabij de pont. Uit twee publicaties over Otto B. de Kat1 blijkt dat het boekje is gemaakt ter gelegenheid van een expositie van werk van leden van deze Kennemer Kunstkring in hotel De Prins, waarvan de uitbater C.B. Koopman een centrum wil de maken a la Hamdorff in Laren. Grote ambities dus, maar zonder succes. Al in het jaar van oprichting ging hotel De Prins failliet aan openstaande rekeningen ten bedrage van 1200. Naar het schijnt vooral veroorzaakt door 'de gren zeloze vrijgevigheid' van kastelein Koopman bij het schen ken van bier en jenever. Boot fungeerde, als nestor van het gezelschap, informeel als voorzitter en vereffende de schuld door het vervaardigen van enkele wandschilderingen. In de uitgave uit 2002 over Otto B. de Kat lezen we nog de sail lante mededeling, dat Boot er een gewoonte van maakte zijn gebit op tafel te leggen als hij boos werd. Drs. Hans Redeker stelt in zijn boek uit 1984, dat de Kennemer Kunstenaars Kring als voorloper kan worden gezien van de legendarische (inmiddels niet meer bestaande) kunstenaars sociëteit 'Teisterbant' in de gewelven onder restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem; daarover schreef Louis Ferron een lezenswaardig boek2. In het Haarlemse bestaat nog 'Kunst Zij Ons Doel', een vereniging van beel dend kunstenaars opge richt in 1821En Heem stede kent de Heem- steedse Kunstkring. Voor informatie over de Bloemendaalse Kunst Kring: Floor de Bruyn Kops, e-mail debruynkops@planet.nl. 1Drs. Hans Redeker: Otto B. de Kat (1984) en Herman van Run, Truusje Goedings en Geraart Westerink: Otto B. de Kat (2002) uitgegeven ter gele genheid van een overzichtstentoonstelling in de Haarlemse Vleeshal. 2.) Louis Ferron: De keldergang der heren, Geschiedenis van de Haarlemse sociëteit Teisterbant (1981). Ons Bloemendaal, 28e jaargang, nummer 3, herfst 2004 29

Ons Bloemendaal | 2004 | | pagina 31